Patrząc na życie celebrytów, telewizyjnych osobistości wydaje nam się, że wiodą oni życie bezstresowe, w błysku reflektorów, z całodobowym uśmiechem na twarzy, nieustanną zabawą, fajerwerkami, bez zobowiązań i problemów „normalnych” ludzi. Czy jednak bycie znaną osobą zwalnia ich z doświadczania typowo ludzkich problemów, wahań, dążeń? Sprawdź, kto ze znanych osób, podobnie jak Ty, jest rodzicem dziecka wymagającego większej uwagi!

aktorska mina

Aktor Colin Farrell stoi oparty o barierkę. Czy wiedziałaś, że znani aktorzy, jak np. Sylvester Stallone czy Colin Farrell są ojcami dzieci, które wymagają szczególnej opieki i uwagi? Tak trudno jest nam w pierwszej chwili uwierzyć, że ci znani, uwielbiani przez miliony kobiet na świecie aktorzy poza kadrem kamery mogą przeżywać podobne dramaty i emocje jak tysiące innych rodziców, na codzień opiekujących się swoimi chorymi dziećmi.

U Jamesa, syna Colina Farrella, zdiagnozowano zespół Angelmana, genetyczne zaburzenie wynikające z występowania skróconego chromosomu 15, wywołujące zaburzenia w rozwoju układu nerwowego. Objawy chorobowe obserwuje się w okresie niemowlęcym, kiedy opóźnione stają się typowe dla zdrowych dzieci dążenia, jak np. swobodne siadanie, chętne raczkowanie. Około 30%  chorych nie porusza się samodzielnie, nie umie chodzić z uwagi na osłabione napięcie mięśniowe i trudności z utrzymaniem równowagi. Problemy neurologiczne wywołują specyficzne, mimowolne ruchy rąk, przez co dotknięte zaburzeniem osoby nazywa się potocznie „marionetkami”. Osoby te charakteryzują się również napadowym śmiechem, pogodnym wyrazem twarzy, bywają także nadpobudliwe. Szacuje się, że 30% osób chorych, nigdy nie będzie mówić, poza prostymi, pojedynczymi wyrazami.

Więcej na temat AS (Angelmans Syndrome) znajdziesz np. na stronie amerykańskiej organizacji zajmującej się pomocą osobom z syndromem: https://www.angelman.org/

egzamin zdawany śpiewająco

Piosenkarka i kreatorka mody, Victoria BeckhamW wieku czterech lat, po wielu wizytach w szpitalu i nietypowych objawach, u syna Victorii i Davida Beckham zdiagnozowano epilepsję. Obawiając się wywołania ataku drgawek, Victoria zakazała paparazzim na robienie mu zdjęć z lampami błyskowymi. Obecnie, Romeo Beckham w wieku piętnastu lat ma ustalone leczenie, jest modelem, występuje na imprezach branżowych wraz z rodzicami i rodzeństwem, pracuje w restauracji.

Padaczka (epilepsja) to choroba neurologiczna. Polega na tym, że chwilowo zostają zaburzone funkcje grupy neuronów (komórek nerwowych) skupionych w określonej części mózgu, czyli w tzw. ognisku padaczkowym, co doprowadza do wystąpienia napadu. Normalnie neurony przekazują sobie informacje za pomocą impulsów elektrycznych. Kiedy jednak komórki nerwowe są nadmiernie pobudzone, dochodzi do zakłóceń w przekazywaniu impulsów i do wyładowania (…)„.

Jak wygląda codzienność rodziny z osobą chorą na epilepsję? Teoretycznie normalnie, jednak trzeba uważać na nadmierne bodźcowanie, skrajnie emocjonujące wydarzenia, granicznie głośne, nieprzyjemne dźwięki, wycieczki wymagające dużego wysiłku, np. wspinaczka wysokogórska, paralotniarstwo itp.

kreatorzy rodzicielstwa

Córka kreatorki mody Donatelli Versace, AllegraAllegra Versace, córka włoskiej projektantki mody, Donatelli Versace znana jest głównie z plotkarskich magazynów, które rozpisują się o jej problemach z odżywianiem. Według tych źródeł, córka modelki w najbardziej krytycznym dla siebie momencie, ważyła ok. 28,5 kg. Odżywiana była pozaustrojowo, leczona w klinice psychiatrycznej

Jakie są źródła choroby anoreksji? Jej podłoża zwykle doszukuje się w uwarunkowaniach psychicznych, wstrząsających wydarzeniach, wymagających rodzicach, itp. Problem niejedzenia polega na odmawianiu sobie odżywania w celu przemiany siebie w osobę, którą de facto nie jest się w danej chwili, np. kiedy wymagania opiekunów co do wyników w nauce są niewspółmierne do zdolności dziecka, próbuje sobie ono w inny sposób skompensować poczucie perfekcji, władzy nad własnymi zdolnościami.

W przypadku Allegry, według opinii jej lekarzy, duży wpływ na jej chorobę miały tragiczna śmierć ukochanego wujka, naciski rodzinne na wejście w rolę przyszłej dyrektor i projektantki domu mody Versace (podczas gdy sama marzyła o aktorstwie), rodzinna fortuna, której stała się właścicielką jako nastoletnia dziewczyna. Duże znaczenie miały także nadmierne zainteresowanie mediów jej życiem, konieczność odpowiadania na pytania o życie jej rodziny, uzależnionej od narkotyków matki, czyli innymi postawienie przed nią zadań, jakich żadne dziecko w nastoletnim wieku nie powinno pełnić. Ponadto, obcując na codzień z modelkami światowej klasy, wzorowała się na ich wyglądzie, dominującej figurze kobiety szczupłej do granic możliwości, utożsamianej z kanonem ciała doskonałego, podziwianego przez miliony kobiet na całym świecie.

jesteś rodzicem chorego dziecka

Jedyna różnica jaka jest pomiędzy Tobą a wskazanymi osobami, to być może różnica w zasobności konta. Poza tym, wyzwania codzienności jak pomoc dziecku, życie jego problemami, emocje jakie niesie wymagające rodzicielstwo są takie same u Ciebie jak i znanych z telewizji gwiazd. Wszyscy mają te same problemy, wszyscy szukają rozwiązań jak sobie z nimi poradzić.

Przyjaźni czy bezinteresowności nie zdobędziesz za żaden materialny ekwiwalent. Są to dobra, które buduje się latami, dba się o nie i utrwala. Dlatego w chwili pogorszenia stanu zdrowia dziecka dobrze jest mieć na kim się oprzeć, wsłuchać w inną niż nasza, opinię.

Chore dzieci, bez względu na przyczynę ich stanu zdrowia, rodzą się w rodzinach „zwykłych” ludzi, jak i gwiazd, celebrytów. Emocje w danej chwili, u wszystkich są dokładnie takie same. Szybka diagnoza, informacja co trzeba zrobić, aby jak najlepiej zaopiekować się dzieckiem, wreszcie codzienność to elementy, które są jednakowe dla wszystkich. Nie porównuj więcej swojego życia z innymi. Inni mają inne problemy. Mało masz swoich trosk? Żyj swoimi potrzebami, doświadczeniami. Buduj swoje życie razem ze swoim dzieckiem i rób to najlepiej jak umiesz.

 

 

 

fot. Internet