Rozpoznano u Ciebie zespół stresu pourazowego (PTSD). Pewnie zadajesz sobie pytanie: co dalej? Jak sobie z nim poradzić? Sposobów jest wiele, jednak istnieją dwie konkretne drogi, które pomogą w jego zrozumieniu (przyczyny) i usunięciu objawów (skutki). Mowa o terapii psychologicznej oraz farmakoterapii.

najpierw konsultuj 

Pierwsza metoda odnosi się do konieczności konsultacji z psychologiem. Pamiętaj, że nie każdy psycholog jest terapeutą, dlatego jeśli diagnoza jednoznacznie wskazuje na PTSD a Twój psycholog zaleca terapię, poproś o kontakt do terapeuty specjalizującego się właśnie w tym zagadnieniu. Po wstępnym omówieniu problemu z jakim się zgłaszasz, specjalnie dla Ciebie zostanie dobrana metoda terapii. Później, wspólnie z terapeutą ustalicie terminy w miarę regularnych spotkań. Ważne jest, by decyzja o terapii wynikała z Twojej potrzeby, żeby powody dla jakich się jej podejmujesz, były dla Ciebie osobiście ważne. Otwarcie procesu leczenia terapeutycznego motywowane zewnętrznie, np. tym, że oczekuje tego od Ciebie rodzina, może być niewystarczające, żeby dobrze oszacować swoją sytuację oraz znaleźć siłę, żeby poradzić sobie z problemami, które chcesz rozwiązać. Jeśli chcesz uporządkować przeszłość i pamięć o trudnych zdarzeniach, zrób to dla siebie. Bliscy zauważą Twoją zmianę.

Siłą terapii jest rozmowa z terapeutą. Dotyczy ona najtrudniejszych dla Ciebie wspomnień, jednak opowiedzenie o nich jest konieczne by dojrzeć momenty, które były szczególnie ciężkie dla Twojej psychiki. W odróżnieniu jednak od przeszłości, teraz, w gabinecie możesz na nowo zmierzyć się z nimi już bez zagrożenia, że stanie Ci się coś złego. Dzięki wsparciu terapeuty rozpoznasz które sytuacje były dla Ciebie szczególnie traumatyczne, a także jakie są sposoby by pamięć o nich nie niszczyła Twojego obecnego życia. Konsultacje pomogą zmienić Twoje negatywne przekonania na swój temat, jak również zmienić nastawienie do otoczenia lub sytuacji które przedstawiały Ci się dotychczas jako zagrażające.

Pamiętaj, że terapię stanowi seria spotkań a nie jednorazowa konsultacja. Z każdą kolejną godziną terapii będziesz poznawać siebie i swoje ograniczenia, a także wzmacniać te elementy Twojej osobowości, dzięki którym odzyskasz siłę by na nowo cieszyć się swoją pracą, otoczeniem i swoim dobrym samopoczuciem. Nie zrażaj się początkowymi trudnościami lub brakiem zauważalnych efektów. W zależności od Twojego stanu i zaangażowania w leczenie, mogą one pojawić się już w trakcie terapii, jak również wiele miesięcy po jej zakończeniu.

farmakoterapia

Metoda leczenia substancjami chemicznymi, lekarstwami stanowi drugi sposób radzenia sobie z objawami PSTD. Po zebraniu wywiadu medycznego lekarz dopasuje lekarstwa do Twoich potrzeb. Jednymi z najczęściej stosowanych leków są te z grupy antydepresyjnych. Pomagają w osiąganiu stanu rozluźnienia nieustannie napiętych mięśni, obniżają poziom hormonów utrzymujących Ciebie w ciągłym stanie czujności i gotowości do walki, spowalniają procesy związane z nadmierną aktywnością narządów wewnętrznych jak również, poprawiają w optymalny sposób nastrój.

Bardzo ważne w leczeniu jest, by obserwować swoje reakcje na dany specyfik. Nie sugeruj się tym, że dany lek pomógł Twojemu znajomemu więc z pewnością będzie również odpowiedni dla Ciebie. Zanim zaczniesz go stosować, zapytaj o radę lekarza. Ważne jest także, by w chwili, kiedy zauważysz u siebie niepokojące objawy, np. nadmierną senność, niewydolność serca lub osłabienie mięśni, skonsultować się z lekarzem. Być może podana została za wysoka dawka leku lub też jego skład jest dla Ciebie nieodpowiedni. Nie eksperymentuj z jego dawką na własną rękę, gdyż nie jesteś w stanie przewidzieć reakcji swojego organizmu. Jeśli w czasie farmakoterapii nadal wykonujesz swoje obowiązki służbowe, pamiętaj, że od Twojego właściwego postępowania zależy również zdrowie i/ lub życie Twoich kolegów. O każdej zmianie w zakresie swojego zdrowia podczas zażywania leków, informuj swojego lekarza. Unikaj także substancji nieznanego pochodzenia, które bez testów medycznych rozprowadzane są w sposób nielegalny. Skoro nie zostały dopuszczone do powszechnego użytku, prawdopodobnie ryzyko ich stosowania jest o wiele większe niż sugerowane korzyści.

Jeśli uważasz, że podczas stosowania leków nie jesteś w stanie skutecznie wykonywać swoich obowiązków, być może konieczny będzie krótki urlop zdrowotny. Warunki domowe lub sanatoryjne powinny pomóc Ci osiągnąć stan w miarę stabilnego funkcjonowania organizmu. Będziesz mieć również okazję, by przemyśleć swój aktualny stan zdrowia i ewentualne sposoby na jego poprawę. Z racji wykonywanego zawodu, nie tylko Tobie zależy na tym, by Twoje zdrowie było na wysokim poziomie. Zauważalne zmiany w jego stanie konsultuj z lekarzami, szukaj rozwiązań i pamiętaj, żeby dbać o nie priorytetowo.

 

fot. Unsplash