Jesteś pedagogiem i coachem. Jaki związek ma Twoje wykształcenie z modą?

Na co dzień pracuję z dziećmi, w szkole. Od lat moją pasją jest zajmowanie się rozwojem, tym co sprzyja dobrostanowi, poszukiwanie rzeczy, które nas wspierają. Po swoich studiach coachingowych stwierdziłam, że można by połączyć wiele lat mojej edukacji z modą, która jest obszarem służącym rozwojowi, zabawie, rozbudowywaniu fantazji, kreatywności.

Stworzyłam warsztaty umownie określane jako modowo-rozwojowe. Nazwałam je „DNA Twojego Stylu”, bo uważam, że podstawą ubierania się jest własne wnętrze, sposób patrzenia na samą siebie.

Do jakich kobiet skierujesz tematykę swoich warsztatów? Czego szukają Twoje kursantki?

Wytypowałam dwie grupy kobiet. Do pierwszej z nich należą kobiety, które chciałyby coś zmienić w podejściu do siebie, ale nie ma takiego imperatywu, który pomógłby im podjąć decyzję „Wchodzę w to!”. To, co robię to jakby aperitif. Pomagam odkryć im co można zmienić, wzmacniam decyzję o zmianie, nie będąc przy tym terapeutką. Pokazuję, jak można bawić się modą, a dziewczyna mająca potrzebę zmiany sama podejmuje decyzję, jak będzie chciała to wykorzystać.

Do drugiej grupy należą kobiety, które zamykają jakiś etap swojego życia – skończył się związek, dzieci budują swój świat. Są to kobiety, które stoją przed nowymi wyzwaniami, nową drogą. Chcą zamanifestować to nowe. Za tymi wydarzeniami idzie zmiana w sposobie ubierania się, doboru kolorów, tzw. wizerunku.

Co jest treścią warsztatów?

Zależy mi na tym, żeby uczestniczki warsztatów odnalazły po ich zakończeniu w sobie „to coś”. A prościej – aby, dotarły do swoich potrzeb i marzeń. Chciałabym, aby uwierzyły w siebie, swoją siłę do zmiany i życia według swoich zasad. Nie chodzi mi o modę samą w sobie, jest ona raczej pretekstem i narzędziem do pracy ze sobą.

Na swoim przykładzie mogę powiedzieć, że kiedy uporządkowałam różne elementy swojego życia, pomyślałam, że chcę to jakoś wyrazić. Nie robiłam jeszcze wtedy tego świadomie. Chętnie nosiłam ubrania w kolorze popielatym. Z czasem zaczęły one miewać jakiś krój, kształt, ciekawą formę, charakter. Coraz częściej słyszałam „Fajnie się ubierasz”, „Fajnie wyglądasz” – to dodało mi pewności siebie. Utwierdziło mnie w przekonaniu, że nareszcie jestem sobą.

Popularne jest teraz słowo „styl”. Myślę właśnie o takim kierunku, aby pomagać kobietom w odkrywaniu go. Spójrz na nas – nawet kiedy będziemy nosić ten sam model dżinsów, przez to, że mamy inne temperamenty, potrzeby, styl życia, sposób patrzenia na siebie, wartości w jakie wierzymy, będziemy je nosić z innymi dodatkami, będziemy wyglądać inaczej. I właśnie to chciałabym wydobyć z kobiet – indywidualizm.

Przez to, że od wielu lat pracuję w obszarze edukacji, widzę, jak kreatywność, dobre i pozytywne patrzenie na siebie gubimy, chowamy gdzieś. Kobiety mówią „Nie mam dla siebie czasu”. A przecież moda, to jest właśnie ten aspekt, w którym można poczuć się dobrze z samą sobą, bawić się, złapać dzięki niej dystans do siebie, być kim się chce. Wymaga to jednak pewnej uwagi, wsłuchania się w swoje potrzeby.

Potrzeba to jedna strona medalu, brak odwagi w jej zaspokojeniu – to druga strona. Jak to zmienić?

Według mnie, trzeba dać sobie czas na spokojne dojrzenie do decyzji, że jestem gotowa coś zmienić. Obecność na moich warsztatach to już pierwszy krok do tego, aby się wzmocnić w tym procesie dojrzewania.

Nasze warsztatowe spotkania często mają taki etap, że kobiety puszczają wodze fantazji i z dostępnych narzędzi, takich jak np. magazyny mody, pisaki, kredki kreują swój wymarzony wizerunek. Mówią następnie o tym, co w poszczególnych punktach wykreowanej postaci jest dla nich ważne, jakie niesie ze sobą emocje, konotacje znaczeniowe. Patrzą na swój stworzony obraz i sprawdzają, w bardzo bezpiecznej atmosferze, czy są już na tyle silne, aby następnego dnia do swojego wizerunku włączyć coś nowego, innego niż zwykle, co przybliży je do wymarzonego wyglądu. Taki sposób „sprawdzania” dodaje odwagi.

Spotykasz uczestniczki swoich warsztatów na ulicy, masz z nimi kontakt przez profile społecznościowe. Widzisz w nich jakąś zmianę?

Widzę tę zmianę w większej odwadze wyrażania siebie. Zauważam, że dziewczyny bardziej świadomie zaczęły ubierać pewne rzeczy. Coś, czego kiedyś by nie ubrały, teraz jest dla nich oczywistym wyborem. Widzę, że zyskały też większą pewność siebie, a strój przecież potrafi jej dodać.

Jesteś najlepszą reklamą swojej marki. Twój modowy outfit nie pozostawia złudzeń, że jesteś zaprzyjaźniona z modą, a jednocześnie masz do niej zdrowe podejście.

Traktuję modę jako narzędzie do budowania siebie, poprawy nastroju, dodawania sobie odwagi. Często jest ona dla mnie wisienką na torcie, dopełniającą to, co chcę w danym momencie wyrazić.

Uwielbiam kolory, zwłaszcza szafir. Dla mnie, kolor to siła, sposób na podkreślenie swojej indywidualności.

Dla jednych osób dane kolory są dopuszczalne, dla innych stanowią barierę zbyt trudną do pokonania. Podczas warsztatów staram się pomagać kobietom odkryć, co dla nich osobiście znaczy dany kolor, jakie w związku z nim mają emocje, co w nich rozbudzają, jakie tęsknoty, wspomnienia, wyobrażenia. I myślenie o tym jest dobre, bo pomaga nam zrozumieć co daje nam odprężenie, spokój, kreatywność, energię. Barwa potrafi pobudzać i uspokajać.

Dzisiejsza data to 8 marca. Nie wszystkie kobiety, będące w związkach lub bez pary, dostaną okazjonalny kwiat lub powinszowania. Co w zamian tego możemy im dzisiaj życzyć my, kobiety? Czego im życzysz Ty, Katarzyna Dziedzic?

Często, życzymy innym to, co jest dla nas realne i dobre. Dla mnie – poniższe słowa już działają, składam więc Wam, Kobiety, życzenie – bierzcie z poniższych wskazówek, co dla Was najlepsze na dziś i jutro:

Rób to, co kochasz i rób to często.

Każdy dzień jest idealny na zmiany. Zmiana zaczyna się dziś.

Jeden mały krok otwiera więcej niż dwie możliwości.

 

Wywiadu udzieliła:

Katarzyna Dziedzic – pedagog, coach, autorka warsztatów „DNA Twojego Stylu„. Wystąpiła jako modelka w sesji mody sygnowanej przez KOKOworld.

 

fot. KOKOworld

linki:

https://www.facebook.com/katarzynadziedzic.moda/

https://www.kokoworld.pl/