wywiad

Czym zaskoczyła mnie Iwona Guzowska?

Wywiad z Iwoną Guzowską, mistrzynią świata w boksie i kick boxingu 

 

Grudzień był dla mnie ciekawym miesiącem. Jednym z ważniejszych wydarzeń, jakie przygotowywałam w tamtym czasie, był wywiad z mistrzynią Polski i świata w kick boxingu i boksie. Zawodowa mistrzyni – Iwona Guzowska! Przeczytaj, czym mnie zaskoczyła i co dzięki niej dowiedziałam się o ludzkiej naturze. 

dzieciństwo Cię nie ogranicza

W dorosłości często na światło dzienne wychodzą problemy z okresu dzieciństwa, zwykle dotyczą one sfery emocjonalnej i budowania relacji. Przygotowując się do wywiadu z Mistrzynią, przeczytałam książkę “Najważniejsza decyzja”, jaką napisała kilka lat temu. Jej biografia obfituje w ważne zwroty akcji i wydarzenia, które dla wielu ludzi są barierą nie do przejścia. Iwona Guzowska pokazuje, że mimo trudnych doświadczeń, trzeba iść przed siebie, walczyć o swoje życie.

Z książki dowiedziałam się m.in. że została adoptowana i wychowywana była w domu z problemem alkoholowym. Było to dla mnie bardzo ciekawe dostrzec, jak pokonała ograniczające myślenie o domu i rodzinie. Przecież dla wielu osób, świadomość bycia adoptowanym dzieckiem lub DDA, jest wielkim obciążeniem. Tacy ludzie nie zawsze mają w sobie siłę, aby walczyć o siebie. Nikt ich tego nie uczył, nie wiedzą od czego zacząć, i czy w ogóle … mogą zacząć. W książce naszej bokserskiej Mistrzyni znajdziecie potwierdzenie, że dzieciństwo Cię nie ogranicza. To dorosły Ty decydujesz, kim chcesz być i co osiągasz.

 

ból jest dobry

Jednym z punktów zwrotnych naszej rozmowy, były słowa o bólu. Iwona Guzowska jak nikt ma prawo definiować ból i mówić o jego sile. A skoro ona mówi, że ból jest dobry …, to pewnie tak jest.

Jest częścią najsilniejszego instynktu – instynktu przetrwania. Gdyby nie ból, nie moglibyśmy żyć ostrożnie, mądrze, poprawiać swoich błędów. Wiecznie wchodzilibyśmy do ogniska, cięli się nożem albo spadali z wysokości. Natomiast ból psychiczny, duchowy jest dużo bardziej dotkliwy, niż ten fizyczny. Z bólem fizycznym jesteśmy sobie w stanie poradzić. Wielu ludzi, którzy doświadczają bólu psychicznego różnego pochodzenia: bólu istnienia, związanego z brakiem poczucia szczęścia, poczucia miłości, szacunku, akceptacji, mają ogromne trudności aby go pokonać.

Swoją pracę dedykuję wspieraniu osób z syndromem DDA. Kto jak nie wy – oni – my wiemy, jak bolą wspomnienia? Ale czy to znaczy, że mamy w nich trwać? Nie jest to najlepsze wyjście. Trzeba zawsze szukać wyjścia z sytuacji, które bolą i nas ograniczają. Jeśli coś boli, oznacza to, że jest problem, coś nie działa w nas poprawnie, trzeba temu zaradzić, szukać wyjścia. Zawsze.

 

moje zaskoczenie – moje potwierdzenie

Iwona Guzowska podzieliła się ze mną słowami, które potwierdziły mi, że dokonuję właściwych wyborów. Tym wyborem jest zawsze pozostawanie wierną swoim marzeniom i planom.

Często, kiedy nie osiągam spodziewanych wyników, pojawia się pokusa, aby zostawić zadanie, bo być może nie poradzę sobie finalnie z jego realizacją. Przypominam sobie wtedy, że cel jeszcze nie został osiągnięty, zadanie nie jest zakończone, a ja nie mam w zwyczaju uciekać. Wracam za każdym razem, aby postawić ostatnią kropkę w zdaniu. I robię to w moim własnym stylu.

Gorsze momenty zdarzają się nawet mistrzom i ludziom dobrze wytrenowanym, to nie wstyd zaliczyć upadek. Ważniejsze od niego jest to, jak się podnosimy po tych porażkach, czy odpuszczamy szybko nasz cel, czy wytrwale idziemy po jego osiągnięcie. Zaskoczyło mnie to, ponieważ nigdy nie myślałam o naszej Mistrzyni w ten sposób, że ona kiedykolwiek mogłaby poczuć zmęczenie czy smak porażki. Przecież dla mnie, dziecka lat dziewięćdziesiątych, Iwona Guzowska to była mistrzyni od zawsze! A jednak, nawet ludzie sukcesu idą po swój medal drogą pełną potknięć, zakrętów i wytrwałości.

Mistrz się nie poddaje. Mistrz idzie po medal.


Jeśli zaciekawiło Cię, o czym dokładnie rozmawiałam z Iwoną Guzowską, bokserską mistrzynią Polski i świata, przeczytaj artykuł. Kliknij w zdjęcie poniżej – link przeniesie Cię na stronę “Fundacji Kobieta Niezależna”. Wzmocnij się doświadczeniem innych!

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments