podcast

Perfekcjonizm vs mistrzostwo.

#Wyzwanie52 (1/52)

To pierwszy odcinek naszego podcastu w ramach projektu #Wyzwanie52. Jego celem jest wzmocnienie osób z syndromem DDA /DDD w rozwoju kariery zawodowej. 

TRANSKRYPCJA

Bardzo miło jest mi Was powitać w pierwszym odcinku #Wyzwania 52. Mam na imię Joanna, jestem przedsiębiorcą. Moim celem na najbliższy rok jest wpieranie osób z syndromem DDA w rozwoju ich karier zawodowych i biznesów.

Dzisiejszy temat, to:

Perfekcjonizm vs Mistrzostwo

Do niedawna wydawało mi się, że są to synonimy. A jednak nie!

W listopadzie miałam okazje rozmawiać z mistrzynią Polski i świata w boksie i kick boxingu, Iwoną Guzowską. Rozmawiałyśmy o niezależności kobiet, bezpieczeństwie i mistrzostwie. Cały zapis rozmowy możecie przeczytać w wywiadzie na stronie Fundacji Kobieta Niezależna.

Dlaczego o tym wspominam w tym momencie?

Czy wydaje Wam się, że taka postać jak mistrzyni świata i Polski, miała łatwo? Miała wszystko podane na tacy? Nic tylko osiągać zamierzone cele? Nie. Dowiecie się o tym co ją motywowało, nie tylko z wywiadu, ale też książki którą napisała, z książki autobiograficznej. A w Jej biografii można spotkać takie wątki, jak: dom dziecka, adopcja, problemy w rodzinie z alkoholem, alkoholizmem, wczesne samotne macierzyństwo.

Te tematy nie na stały na przeszkodzie do tego, aby osiągała zamierzone cele. Aby to, do czego uważała, że została powołana, spełniła. Jaki był jej cel i sens życia? Marzyła o tym, aby odnosić jak najwyższe sukcesy w sporcie, i realizowała ten cel.

Czym to się różni od perfekcjonizmu?

Perfekcjonizm to jest nieustanne planowanie …

… ulepszanie czegoś, ale zarazem – stanie w miejscu. Cały czas ulepszamy jakiś projekt, coś w nim poprawiamy, nie oddajemy go klientowi, nie oddajemy go szefowi. Zadajemy sobie pytanie “Czy to już? Czy to jest ten moment, że to już jest tak fantastyczne, że możemy podzielić się tym ze światem?”.

To jest totalny brak zaufania do siebie, bo nie wierzymy, że wykonaliśmy dobrą rzecz. Że przygotowaliśmy coś wartościowego i to jest dobry moment, żeby się tym podzielić. Perfekcjonizm to jest stanie w miejscu.

Natomiast mistrzostwo, to jest działanie i weryfikowanie tego działania. Jeżeli coś nie przynosi spodziewanych efektów, to coś poprawiamy, idziemy dalej. Mistrzostwo to jest działanie, non stop posuwanie się do przodu.

Inny przykład. Jestem fanką futbolu. Ci z was, którzy też interesujecie się piłką nożną wiecie, że mówi się o drużynie reprezentacji narodowej Brazylii, że są perfekcjonistami jeżeli chodzi o posiadanie piłki, o zagrania, triki. Jak fantastycznie i przepięknie potrafią grać. Jednak, o ile pamięć mnie nie myli, obecnie nie są mistrzami świata. Dlaczego? Skupili się chyba tylko i wyłącznie na tym, aby grać perfekcyjnie.

Mistrzami świata zostają ci, którzy realizują cele. Którzy wygrywają kolejny mecz, mają o jeden punkt więcej od swojego rywala, idą do przodu. Nie muszą grać tak przepięknie, tak zaskakująco jak perfekcyjna Brazylia. Realizują cel, i są mistrzami świata.

Tak samo jest z nami. Jeżeli cały czas stoimy w miejscu i zastanawiamy się, czy to co robimy, jest super, jest fantastyczne i zostanie zaakceptowane przez innych, to nie posuwamy się do przodu. Ja staram się dążyć do mistrzostwa, dlatego robię zadania i je poprawiam. I z każdym krokiem staram się być coraz lepsza.

Perfekcjonizm polegałby na tym, że cały czas zastanawiałabym się, czy to, co robię jest na tyle dobre, aby dostać Oscara. Raczej Oscara nie dostanę, ale staram się, aby te treści które przygotowuję były wartościowe dla was.

 

Zadanie domowe

Jesteś perfekcjonistą, czy dążysz do mistrzostwa?

Zadaj sobie to pytanie. Ono pomoże Ci odnaleźć odpowiedź w sobie. Czy cały czas pracujesz nad czymś, planujesz? Czy wolisz te plany przekuwać w działania? Chcesz weryfikować to, co umiesz, co już wiesz i iść po mistrzostwo? Iść po to, co sobie wyznaczyłeś wcześniej. Chcesz osiągać te cele o jakich marzysz, czy marzysz i … nie robisz nic w tym kierunku?

 


Niniejsza transkrypcja powstała na podstawie filmu video, w ramach projektu #Wyzwanie52. Publikowałam je aby w 52 tygodnie pomóc DDA / DDD w zmianie strategii na własne życie i karierę. Od września kontynuuję tę akcję w formule podcastów. Szukaj ich pod hasztagiem #Wyzwanie52. 

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x