podcast

Biznesplan

#Wyzwanie52 (4/52)

To czwarty odcinek naszego podcastu w ramach projektu #Wyzwanie52. Jego celem jest wzmocnienie osób z syndromem DDA /DDD w rozwoju kariery zawodowej. 

Dzień dobry, witajcie!

Ja mam na imię Joanna i jestem przedsiębiorcą, a moim celem na ten rok jest wspieranie osób z syndromem DDA w rozwoju ich karier zawodowych i biznesów.

 

Dzisiaj mówimy o celu.

Dlaczego?

Jak zapewne się zorientowaliście, przed każdym filmem mówię, co jest moim celem na najbliższy rok. Po co to mówię?

Cel, to jest takie coś, co dobrze by było, żeby każdy z nas miał.

Wyobraźcie sobie sytuację – ja mogę, bo cofam się wstecz swoją pamięcią, ale idę o zakład, że większość z Was też tak ma.

Praca, dom, obowiązki, codzienność, zakupy, zabawa z psem lub kotem, wyjście na spacer z rodziną, obiad, kościół – być może inne nabożeństwo, zakupy, praca, itd. I tak “dzień w dzień”. “Miesiąc w miesiąc”. “Rok w rok”.

Życie jest “jakieś”. Wykonuje się jakieś czynności, obowiązki, wykonuje się jakieś prace w domu, firmie lub innym zakładzie pracy.

Życie więc jest “jakieś” , a mi chodzi o jakość. I kiedy zdałam sobie z tego sprawę, to zadałam sobie pytanie “o co mi chodzi?”. Tak konkretnie w czym jest problem, bo przecież jest praca – jest jakoś. I zaczęłam czegoś szukać, nie wiedziałam wtedy, że szukam celu.

Szukałam odpowiedzi, podpowiedzi, żeby nadać większy sens temu, co robię. Zgodnie z myślą biblijną “szukajcie, a znajdziecie”, zalazłam w internecie ciekawą metodę, którą stosują doradcy biznesowi, coachowie czy kreatorzy karier. Dzisiaj chcę Ci o niej opowiedzieć.

Koncentruje ona uwagę na celu. Pomaga nam określić cel i drogę, jaka do niego prowadzi.

 

Jest to model SMART.

To pięć warunków, jakie należy spełnić, powiem Ci pokrótce na czym to polega.

Jest pięć warunków, jakie należy spełnić, aby cel został osiągnięty. I on zostanie osiągnięty, jeżeli te warunki będą dobrze dopracowane.

Te pięć warunków, to:

S – cel musi być specyficzny, czyli konkretny (specified to angielskie określenie tego punktu). Musisz go nazwać, to musi być coś konkretnego, najbardziej jak tylko jesteś w stanie sobie wymyślić ten cel opisz go jak najprecyzyjniej, dlatego, żeby w dalszej perspektywie nie zginął nam z horyzontu.

Mmierzalny; to kategoria, która wtedy, gdy będzie przez Ciebie osiągnięta, będziesz wiedzieć, że to jest ten punkt – tak, udało mi się to zrealizować. Np. egzamin na studiach – to jest mierzalne, ponieważ ten egzamin został zdany w konkretnym czasie, jest konkretny punkt czasu, który o tym mówi i przede wszystkim – jest efekt wykonanej pracy.

Aambitny. Ten cel musi być taki, przy jego realizacji zmęczysz się, będziesz stawać na wysokości swoich sił, energii, aby on został osiągnięty ponieważ niezwykle Ci na nim zależy.

R – plan jest rzeczywisty, czyli taki, który da się zrealizować. Nie może być abstrakcyjny czy niedookreślony do tego stopnia, że nie będziesz wiedzieć czy chcesz go realizować, czy on Ci jest do czegokolwiek potrzebny. To, co mogę sobie teraz wymyślić, to u mnie byłaby to sytuacja kolacji z prezydentem Ukrainy. Ponieważ nie mam nic takiego w najbliższym czasie w planach, to ten cel nie jest w zakresie moich zainteresowań na obecną chwilę. Dlatego nie będę angażować swoich sił, zasobów, środków czy kontaktów do tego, aby zrealizować ten cel.

Tterminowy (po ang. timing). W danej jednostce czasu będziesz w stanie go osiągnąć. Czyli jest to konkretna data, kiedy coś zostanie wykonane.

 

I przy użyciu tych pięciu warunków jesteś w stanie określić sobie cel, który będziesz w stanie zrealizować. Tylko pamiętaj o tym, żeby on był dobrze określony.

Ja go stosuję i polecam Ci go zaaplikować u siebie. Jeśli dotychczas nie robiłeś czegoś takiego, nie wyznaczałeś sobie celów, to w sposób łagodny i usystematyzowany będziesz wreszcie mógł wykonać zadania, które były przez Ciebie odwlekane przez długi czas.

Wiele osób nie realizuje swoich celów, marzeń, zadań, dlatego, że boją się efektów jakie to w przyszłości będzie dla nich miało. Nie boją się tego, że coś im się nie powiedzie, ale tego, że coś im się powiedzie i będą zmuszeni wtedy do zmiany. Będzie to zmiana przyzwyczajeń, nawyków, stylu życia, zmiany miejsca zamieszkania, zmiany kontaktów co do osób, z którymi się przyzwyczaili bywać.

Oczywiście, że to będzie miało miejsce! Im się rozwijamy, tym nasze relacje z ludźmi, nasza mądrość wewnętrzna jest inna. My sami również odbieramy siebie inaczej. Dlatego też to jest rozwój, to jest piękne i niezwykle satysfakcjonujące.

 

Nie bój się zmiany, dążenia do celów.

Polecam Ci dążenie do celu. Wymyśl sobie ten cel. Jesteśmy na początku roku, jest jeszcze czas aby do końca roku go osiągnąć. Zastanów się, co by to mogło być. Rozważ to, i cokolwiek by to nie było, przetestuj to rozwiązanie SMART. Być może u Ciebie bardzo dobrze działać.

A jeśli dołączasz do wyzwania w ciagu roku, to nie daj się wymówkom! Każdy dzień jest dobry, aby zacząć realizować swoje marzenia!

 


Niniejsza transkrypcja powstała na podstawie filmu video, w ramach projektu #Wyzwanie52. Publikowałam je aby w 52 tygodnie pomóc DDA / DDD w zmianie strategii na własne życie i karierę. Od września kontynuuję tę akcję w formule podcastów. Szukaj ich pod hasztagiem #Wyzwanie52.

 

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x