edukacja

Po co mi studia

z PJM?

Elementy psychologii kulturowej

Co to w ogóle jest PJM? Kto o nim słyszał? Cóż … to jest po prostu jeden z obowiązujących z Polsce urzędowych języków. Wiedziałaś o tym? 

Zacznijmy jednak od początku.

Jako osoba prowadząca szkolenia, często spotykałam się z wymaganiami jednostek organizacyjnych co do tego, aby legitymować się studiami z przygotowania pedagogicznego. Fakt studiowania na poziomie magisterskim pedagogiki resocjalizacyjnej i dyplom tego kierunku nie dawał mi takich uprawnień (sic!).

Chcąc połączyć wieloletnią ciekawość świata Głuchych i pedagogiki, poradnictwa w środowisku Głuchych, zdecydowałam o kierunku przygotowania pedagogicznego z PJM (czyli Polskim Językiem Migowym). Zrealizowałam marzenie, które dało mi uprawnienia do pracy jako osoba prowadząca treningi i szkolenia zgodnie z dydaktyką i sztuką pedagogiczną.

Dyplom uzyskałam 15 lutego 2021 roku! Jestem z siebie mega dumna!

 

Dlaczego PJM?

Marzyłam kiedyś o byciu terapeutą osób Głuchych. Nie zrealizowałam tego marzenia w pełni, ale dałam sobie szansę na wejście do świata Głuchych. Są oni w naszym kraju mniejszością, grupą często izolowaną w wyniku ich dysfunkcji słuchu. Na tej izolacji tracą wszyscy. Oni, bo nie chcą się integrować z butnymi “Słyszakami”, oraz my, bo totalnie nie rozumiemy potrzeb naszych niesłyszących bliskich.

Poznając podstawy PJM, zrozumiałam lepiej świat w jakimi żyją i wyzwania codzienności z jakimi się mierzą. Jako przedsiębiorca, mam ambicję, aby współtworzyć z nimi środowisko wzajemnej edukacji, która zbliży nasze światy do siebie.

Podjęte na Uniwersytecie Humanistyczno – Przyrodniczym im. Jana Długosza w Częstochowie studia podyplomowe pozwoliły mi na podniesienie kwalifikacji zawodowych, odnalezienie kolejnej niszy w jakiej mogę realizować swoją zawodową misję, oraz przede wszystkim – w lepszym poznaniu życia. Te wartości są nie do przeceniania. Mówię o nich m.in. w warsztatach gdzie tłumaczę wartość jaką jest wymiana kulturowa w jakiej uczestniczy każdy z nas. W roku 2022 na mojej stronie znajdziesz szkolenie online z którego dowiesz się, jak zadbać o siebie, gdy musisz pracować w miedzynarodowym środowisku wśród osób z różnych kręgów kulturowych. Będzie się działo!

 

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments