podcast

Biznesplan

#Wyzwanie52 (7/52)

To siódmy odcinek naszego podcastu w ramach projektu #Wyzwanie52. Jego celem jest wzmocnienie osób z syndromem DDA /DDD w rozwoju kariery zawodowej. 

[TRANSKRYPCJA]

Witam Was serdecznie. Ja mam na imię Joanna, jestem przedsiębiorcą i moim celem na ten rok jest wspieranie osób z syndromem DDA w rozwoju ich karier zawodowych i biznesów.

Jestem dzisiaj na spacerze. Jestem z książką, o której chciałabym Wam opowiedzieć.

 

czy masz już biznesplan?

Dzisiejszy film dotyczy biznesplanu – tego czy już go macie, czy już go przygotowujecie?

Co jest ważne? Kiedy przygotowujemy się do prowadzenia biznesu, musimy mieć coś takiego, ponieważ w tym szablonie, szkicu, opisie tego co chcemy robić, jest zawarty klucz tego, co będziemy robić przez najbliższe lata, jak będzie się nam to opłacało, z jaką wizją zaczynamy prowadzenie tej działalności.

Co jest istotne – prowadząc swoją firmę przez pięć, dziesięć – więcej lat, dobrze jest robić sobie taki biznesplan i podsumowanie tego, czy dobrze wykonujemy te zadania o których myśleliśmy dziesięć, pięć lat temu. I jakie kierunki obieramy sobie na kolejne lata.

Rynek się zmienia, nasycenie towarami się zmienia, jest cały szereg nieprzewidzianych sytuacji, które mogą totalnie zmienić odbiór naszego produktu, jak również zapotrzebowanie na nowe produkty może wzrosną. Warto jest to cały czas obserwować, czego potrzebują nasi potencjalni klienci, ci realni, lub ci którzy być może od nas już nie kupują, ale mogą być klientem powracającym.

Jednym z elementów, który może nam w tym pomóc jest biznesplan. Ja obecnie polecam książkę Mariusza Mszycy, który jest przedsiębiorcą i działa na rynku międzynarodowym.

Dlaczego? Ponieważ jest on praktykiem, i pisze z punktu widzenia osoby, która wie jak rozbudowywać swoją firmę, wie na co zwracać uwagę.

 

szkolny przedmiot “przedsiębiorczość”

Często w szkołach średnich jest taki przedmiot “przedsiębiorczość”. I tam także przygotowuje się prowizoryczny biznesplan. Uczą nas tego nauczyciele, którzy tak naprawdę nie wiedzą co tam powinno się znaleźć. Mają jakiś szkic w książkach lub pomocach naukowych, ale tak naprawdę ma się to nijak do tego, jak to jest w świecie rzeczywistym. Nie są oni praktykami, nie wiedzą jakie sytuacje mogą zaistnieć i na co uczulić młodych ludzi, uczniów, którzy chcieliby rozwijać swoją firmę.

Dlatego, jak ktoś jest na etapie pisania takiego pierwszego biznesplanu, to polecam nie opierać się wyłącznie na książkach, podręcznikach akademickich, szkolnych, autorstwa osób, które nie wiedzą co w tym biznesplanie powinno się znaleźć. Lepiej udać się do praktyka, przedsiębiorcy który nam w tym pomoże, albo taż zapoznać się z ksiąską taką jak ta, pisaną przez wieloletniego przedsiębiorcę.

Chciałam Wam tutaj o dwóch bardzo ważnych rzeczach wspomnieć, o których się na codzień nie mówi. A mianowicie, o cyklu życia produktu.

Mariusz wymienia tutaj cztery fazy, które przechodzi produkt, który już jest wprowadzony na rynek. Są to: faza wprowadzenia produktu, wzrostu sprzedaży, dojrzałości i spadku sprzedaży. Dlatego, że rynek w pewnym momencie nasyci się już tą ofertą i klienci albo nie będą go już potrzebować, albo będą potrzebować niewielkiego liftingu. I na etapie spadku sprzedaży lub dojrzałości już warto rozważać, aby modyfikować nasza ofertę i dopasowywać ją do tego, co nasi klienci bedą potrzebować.

Drugi element o którym Mariusz wspomina, to analiza SWAT. Czyli wyszczególnienie silnych, słabych stron, jak również szans i zagrożeń, które wiążą się z naszym produktem, naszą działalnością. To są takie punkty, w których możemy krytycznie i jeszcze z dystansu sprawdzić to, co może być potencjalnie słabym punktem naszego produktu i już z wyprzedzeniem działać, zanim nastąpi kryzys albo spadek sprzedaży, lub też nasycenie rynku będzie już tak duże, że nikt już nie będzie chciał go kupować. Może wystarczy mały detal, mała zmiana, i wszystko będzie znów w tej fazie wzrostu i zwiększenia zapotrzebowania na nasz produkt i naszą ofertę.

 

jak często pisać biznesplan?

Polecam Wam zapoznanie się z tą książką, jak również przygotowanie sobie biznesplanu. Jeżeli nie jesteście początkujący, a działacie w biznesie jakiś czas – to zadanie jest również dla Was! Róbcie to regularnie co pięć, sześć lat, abyście mogli sprawdzić w jakim kierunku podążacie i czy to, co planujecie, jest przez Was realizowane.

Zestaw biznesowych książek, wśród których znajduje się “Jak stworzyć swój biznesplan” Mariusza Mszycy znajdziesz klikając w tytuł książki.

 


Niniejsza transkrypcja powstała na podstawie filmu video, w ramach projektu #Wyzwanie52. Publikowałam je aby w 52 tygodnie pomóc DDA / DDD w zmianie strategii na własne życie i karierę. Od września 2021 r. kontynuuję tę akcję w formule podcastów.

Szukaj ich pod hasztagiem #Wyzwanie52. 

 

 

 

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x