wywiad

Ja + Magda = metoda NVC.

Wywiad z Magdaleną Sokołowską – Leger – pedagogiem, coachem, trenerką komunikacji zgodnie z metodą nonviolent communication

Co sprawia, że ludzie nie umieją się dogadać, mimo, że mówią w tym samym języku? Brak zrozumienia? Konieczność narzucenia własnej wizji?

Powodów są tysiące, a wszystkie one można rozpracować zgodnie z tym, o czym powiedziała mi Magda Sokołowska – Leger. 

Magdalena Sokołowska-Leger, coach i pedagog, mediatorka, trenerka komunikacji i porozumienia bez przemocy – rozmawiałyśmy w marcu o tym, jak “gadać, aby się dogadać”.

 

metoda NVC

Uważam siebie za tzw. oazę spokoju, tzw. człowieka niekonfliktowego, szukającego rozwiązań. Zwykle nie stosuję słownej przemocy, to jest dla mnie naturalne. Jednak po rozmowie z Magdą dowiedziałam się, że brak krzyku czy rzucania wyzwiskami to nie wszystko. Aby mówić bez przemocy, trzeba najpierw poznać siebie.

Pomocna w tym jest metoda NVC, czyli nonviolent communication. Jej zasady określone zostały przez Marshalla B. Rosenberga. W tym modelu komunikacji, występują cztery komponenty, które należy spełnić:

  • obserwacja — dostrzegasz sytuację i zachowania ludzi bez oceny lub interpretacji
  • uczucia — sprawdzasz, jakie uczucie się we mnie pojawiło na podstawie obserwacji
  • potrzeby — rozważasz, z czego to uczucie wynika, jaka potrzeba jest w Tobie niezaspokojoną
  • prośba — jakich konkretnych czynów potrzebujesz; zwrócenie uwagi na to co robić, a nie przestać robić.

Wow! To naprawdę pokazało mi, że umiejętności komunikacyjne nie są stałe, one nieustannie są tworzone w każdej poszczególnej relacji. To dlatego, na różnych ludzi i ich zachowania reagujemy inaczej. Ta wiedza dużo mi wyjaśnia w kontekście pracy w modelu 1:1. Metoda NVC jest pomocna w budowaniu szczerej relacji i poszukiwaniu przyczyn konkretnych zachowań.

 

o czym rozmawiałam z Magdą Sokołowską – Leger? 

Poza rozmową o porozumieniu bez przemocy, rozmawiałyśmy też o roli mediatora w konfliktach, budowaniu niezależności. Magda podała bardzo ciekawą ścieżkę, która prowadzi do poznania lub rozpoznania w sobie niezależności.

Niezależność zależy od tego, jak głęboko spojrzysz w siebie.

Rzeczywiście, poczucie niezależności nie jest jakimś zewnętrznym konstruktem; aby czuć się w ten sposób, musimy naprawdę dobrze poznać siebie i własne potrzeby, które domagają się urzeczywistnienia. Dopiero wtedy możemy określić gdzie jest nasza niezależność i jak do niej dotrzeć.

Uwielbiam rozmowy z ludźmi, którzy wiedzą, co mówią. Tego, o czym rozmawiamy nie zatrzymuję dla siebie – puszczam to dalej, do Ciebie Czytelniku, abyś i ty mógł skorzystać z tego, co pomaga w dobrym, odważnym i samodzielnym życiu.

 

Jeśli zaciekawiło Cię, o czym dokładnie rozmawiałam z Magdaleną Sokołowską – Leger, pedagogiem i coachem działającą w duchu metody NVC, przeczytaj artykuł. Kliknij w zdjęcie poniżej – link przeniesie Cię na stronę “Fundacji Kobieta Niezależna”. Wzmocnij się doświadczeniem innych!

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments