recenzja

To czyta Joanna Si! – zestawienie wiosna’21

Z dużą frajdą zapraszam Ciebie do nowego cyklu postów, w których dzielę sie własnymi przemyśleniami dotyczącymi czytanych książek. 

Przedstawiam Ci lektury, które czytem, aby jeszcze lepiej rozumieć siebie, ludzi, świat i naturę. I wydaje mi się, że … jestem coraz bliżej celu. 

Hej!

Jako lider, biorę na siebie odpowiedzialność przewodzenia grupie. Aby to robić, muszę mieć pewność, że wiem o czym mówię. Daje mi to komfort w sytuacjach bardziej skomplikowanych i wymagających nieszablonowego działania.

W jesieni zaproponuję Ci całkiem nowe – testowe – rozwiązanie. Warunkiem udziału w tym wydarzeniu będzie rozmowa na temat czytanych książek.

To, że trzeba czytać, wie większość z ludzi. Czy to robią? Statystyki donoszą, że nie. Dlatego, jeśli jeszcze należysz do tej grupy, której opornie idzie czytanie książek, mam dla Ciebie propozycję, którą mam nadzieję, że chętnie podchwycisz.

Od czerwca b.r., w każdym ostatnim tygodniu kolejnych kwartałów będę publikować tytuły książek i ich krótkie opisy. Będą to książki, które w danym czasie czytam i studiuję. Jeśli nie wiesz od czego zacząć drogę swojego samorozwoju, mam nadzieję, że moje zestawienia będę dla Ciebie pomocne i kiedyś będziemy mogli o nich wspólnie porozmawiać.

 

Oto moja lista książek czytanych w maju i czerwcu 2021, czyli w kwartale wiosennym.

 

Anna Maruszeczko – “7 dróg. Rozmowy o poszukiwaniu życiowej misji”

Książka wydana została nakładem Fundacji Kobieta Niezależna i cały dochód z jej sprzedaży zasila konto fundacji. Książkę przeczytałam już w zeszłym roku, ale w maju planuję wywiad – live z jedną z bohaterek książki, Wiolettą Czuryńską – ultramaratonką. Z dużą przyjemnością wróciłam do powtórnej lektury, aby przygotować się do wywiadu z Wiolą i Anią Cieślą, z jaką porozmawiam już 28 czerwca! 

Dale Carnegie – “Jak znaleźć przyjaciół i zjednać sobie ludzi” 

Napisać, że to klasyk w wielu kategoriach, to chyba za mało. Pamiętam, gdy miałam chyba piętnaście lat i moja starsza siostra na studiach uczyła się psychologii i kiedyś wspominała tę książkę. Z ogromnym sentymentem przypomniałam sobie o tym, kiedy w moim systemie mentorskim biznesu online zaproponowano mi przeczytanie tej książki. Jeśli nie wiesz, jak rozmawiać z ludźmi i budować ciekawe, wartościowe relacje, zacznij od przeczytania tej książki. Ja wracam do niej zgodnie z zaleceniem autora, kilka razy do roku.

Robert J. Ackerman – “Wyrosnąć z DDA”

Książka napisana przez specjalistę oparta o case studies swoich pacjentek. Czytam na temat DDA wiele i wydawać by się mogło, że już wiem prawie wszystko. Zawsze zdarzy się jednak taki przykład, wniosek lub spostrzeżenie naukowe którego jeszcze w tym kontekście nie rozważałam. Dlatego, jeśli chcesz wiedzieć więcej – czytaj i porównuj.

Joel Derfner, Jackson Galaxy – “Kocia magia” 

Książka czytana z osobistej chęci jeszcze lepszego poznania moich włochatych przyjaciół. Biznesowe uzasadnienie? Raczej nie, chodziło mi bardziej o dbałość o własną higienę psychiczną. Kiedy mieszka się z trzema kotami i każdy z nich ma swojego “świra w głowie”, warto wiedzieć na zapas, czego jeszcze moje koty nie zdążyły wymyślić i na co się przygotować.

Magdalena Rorbach – “Masz tę moc!” 

Książkę Magdy czytałam już dwa lata temu, ale wróciłam do niej, bo potrzebowałam powtórnie zobaczyć coś z innej niż moja własna, perspektywy. Wielkim zaskoczeniem dla mnie było i przyjemnością, gdy na końcu książki zobaczyłam … reklamę własnej firmy! Zupełnie o tym zapomniałam! Faktycznie, umowa marketingowa łącząca mnie z Magdą uwzględniała tę formę reklamy w książce. To było superfajne doświadczenie. Więcej o reklamie i dlaczego tamtem biznes zostawiłam narazie w szufladzie opowiem kiedyś w podcaście. To bardzo ciekawy wątek, może być dla Was ciekawą lekcją, zwłaszcza jeśli jesteście początkującymi przedsiębiorcami, tak jak ja właśnie wtedy.

Suzanne Schuurman – ” Legacy of Courage. The life of Ola Pawlowska – the Knight of the Baha’u’llah”. 

Jest to książka biograficzna, historyczna, o charakterze pamiętnikarskim. Jestem szczęśliwa, że mogłam ją przetłumaczyć, a teraz szukam wydawcy, który zechce dołączyć do przepięknego wyzwania jakim jest druk i sprzedaż książki. Osobiście uważam, że to Ola wybrała mnie do przetłumaczenia tej książki i zajęcia się tematem historii jej życia, bogactwa jakie wniosła do naszej polskiej kultury i światowego obrazu bahaizmu. Jeśli tematyka duchowości i rozwoju swoich religijnych doświadczeń jest dla Was bliska, szukajcie w moich postach i podcastach treści które się odwołują do tych zagadnień. Więcej na ten temat znajdziecie na pewno w zakładce “Filozofia życia“.  

Tony Robbins – “Unshakeable”

Koniecznie w oryginalnej wersji językowej, aby żaden niuans nie podlegał interpretacji tłumacza!!! Książka “leciała” do mnie trzy miesiące, zamówiłam ją kończąc w marcu szkolenie u Tonego. Dzięki uprzejmości rodziny kolegi z ogólniaka, zdobyłam swój bezcenny egzemplarz.

Nie jest to prosta lektura, bowiem odnosi się do finansowych mechanizmów i inwestycyjnych zawiłości amerykańskiego rynku. Nie mniej, da się z tej książki wziąć rozwiązania, które z powodzeniem mogą być implementowane także na polskim rynku. No i chyba najważniejsze – kładzie wielki nacisk na dbałość o budżet, który w tzw. wieku emerytalnym będzie niezbędny dla każdego człowieka. Warto pochylić się nad tym najszybciej jak się da.

To bardzo dobra, merytoryczna lektura w której znalazłam wiele przypadków “z życia wziętych”, co w dokładniejszy sposób pokazało, jak działa dane zagadnienie.

ks. Wojciech Węgrzyniak – “Bogaty katolik” 

Chociaż nie jest to książka sensu stricto, kompilacja wypowiedzi księdza Węgrzyniaka ułożona została przez wydawcę w taki sposób, aby zachować spójną i logiczną całość. To zapis nauk rekolekcyjnych, jakie ks. Węgrzyniak wygłosił jakiś czas temu do katolickich przedsiębiorców. I mogę tylko to skomentować w taki sposób – Nareszcie!

Nareszcie katolicy otrzymali zestawienie kilku rad, które mogą ułożyć im ich podejście do pieniędzy, zamożności, biznesu, odpowiedzialności za innych i siebie. To wielka nieumiejętność podpowiada nam, katolikom, że nie powinniśmy dbać o pieniądze, że to nie jest nasz życiowy cel, itp. Mit goni mit. Lektura “Bogaty katolik” to obowiązkowa książka dla każdego, kto chce jeszcze lepiej zrozumieć religijne podstawy zobowiązania wobec siebie i Boga w kontekście posiadanych talentów i pieniędzy.

Marcin Kokoszka – “Rozwiń swoją firmę” 

Czasem mam wrażenie, że przedsiębiorcy, którzy “jakoś łączą budżet” zapomnieli o ważnej zasadzie, która znana jest właścicielom firm odnoszącym wielkie sukcesy. “Ucz się, sprawdzaj, weryfikuj, czytaj, ucz się, sprawdzaj, weryfikuj, ucz się, itp.”.

Chociaż mam swoją firmę od czterech lat, to chcę czerpać wiedzę nie tylko z własnych błędów, ale też rad moich zawodowych starszych kolegów “po fachu”. Marcin jest doświadczonym przedsiębiorcą. Nie spodziewałam się przeczytania totalnych nowości, jednak sięgnęłam po jego nową książkę z ciekawością. Mimo, że nie zaskoczyła mnie treść, to znalazłam w niej kilka podpowiedzi, które teraz wdrażam u siebie. Książka nie musi powodować dreszczu emocji, ale ważne jest, aby wyciągnąć z niej to, co najistotniejsze dla siebie samego tu i teraz.

 

Jeśli zainteresowała Cię któraś książka, masz jakieś wnioski lub lekcje, jakie z niej pobrałeś – podziel się z nami swoimi przemyśleniami. To ważne, abyśmy się uczyli od siebie wzajemnie. Zostaw w komentarzu swój ślad. Dzięki!

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments