wywiad

Coaching i mindfulness – zadbaj o siebie

Wywiad z Kamilą Kozioł i Agnieszką Pawłowską -psycholożkami, specjalistkami w zakresie coachingu i mindfulness. 

Kto potrzebuje coacha, a komu służy mindfulness? Czy można rozwijać się na coachingu będąc w trakcie terapii? Jak współczuć sobie “mądrze”? 

Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w moim najnowszym wywiadzie, jaki przygotowałam wspólnie z moimi rozmówczyniami dla Fundacji Kobieta Niezależna. 

Chcąc być mistrzem świata, sportowiec potrzebuje trenera który pomoże mu w osiągnięciu celu. Tak samo jest z nami – my również potrzebujemy coacha, który pomoże określić nam cel i ścieżkę do niego prowadzącą.

 

coaching, a terapia

Kamila Kozioł, z jaką rozmawiałam ostatnio na temat coachingu, udzieliła mi ciekawej wskazówki. Jest ona zarówno psychologiem, jak i coachem, dlatego uważam, że ten trop jest cennym spostrzeżeniem. Wg niej, coaching i terapia mogą być prowadzone równolegle. Ważne jest, aby terapeuta, który przeprowadza pacjenta / klienta przez proces zdrowienia, wiedział o jego ścieżce samorozwoju. 

To ważna uwaga zwłaszcza dla osób, które mają poczucie tkwienia w miejscu, stagnacji, poczucia braku sprawczości w swoim życiu.

Efekty terapii są widoczne niejednokrotnie po wielu miesiącach intensywnej pracy. Coaching zaś umożliwia dostrzeżenie efektów wykonanych zadań w szybszym tempie. To wzmacniające dla pacjenta, aby mógł obserwować jakiś progres swoich decyzji, chociażby w niewielkim zakresie. 

Nie mniej, należy pamiętać o tym, że coaching nie jest terapią i stawia sobie zupełnie inne cele niż proces terapeutyczny. 

 

mindfulness i self-compassion 

Jak często obdarzasz się współczuciem? Aktem miłości i szacunku wobec samego siebie, wsłuchujesz się w potrzeby Twojej duszy, wnętrza, “wewnętrznego dziecka”, itp.? 

Przyznaję się – zapomniałam o tym, aby być dla siebie współczującą przyjaciółką. Nie mogę więc oczekiwać tego od innych, skoro nie daję tego sama sobie. To wielki wstrząs uświadomić sobie ten brak szacunku wobec samej siebie. 

Agnieszka Pawłowska – psycholog i m.in. trenerka mindfulness, nauczyła mnie, aby więcej słuchać … siebie.

Akcent położony na mindfulness i koncepcję self-compassion to niezwykle ważne momenty naszej codzienności. Czułość wobec samych siebie, uwaga na potrzeby ciała i duszy, dbanie o harmonię potrzeb i oczekiwań z możliwościami ich realizacji – to wszystko utrzymuje nas każdego dnia przy życiu. Możemy się karmić szacunkiem, lub truć zawiścią. Który scenariusz na życie bardziej Ci odpowiada? 

 

Jeśli zaciekawiło Cię, o czym dokładnie rozmawiałam z Kamilą Kozioł i Agnieszką Pawłowską, przeczytaj artykuł. Kliknij w zdjęcie poniżej – link przeniesie Cię na stronę “Fundacji Kobieta Niezależna”. Wzmocnij się doświadczeniem innych!

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments