wywiad

Jak Architektka Komunikacji przekonała mnie do publicznego opowiedzenia o sobie

Wywiad z Aleksandrą Mrowiec, Architektką Komunikacji

Każdy z nas ma w sobie jakąś opowieść, nosi w sobie historię wartą opowiedzenia. Na tym m.in. polega storytelling, umiejętność mówienia treścią i dawanie wartości słuchaczowi.

W obecnym miesiącu, na stronie Fundacji Kobieta Niezależna ukazał się mój wywiad przeprowadzony z Architektką Komunikacji, Aleksandrą Mrowiec. Ola jest trenerką umiejętności mówienia i przekazywania informacji, które mają znaczenie. Rozmawiałam z nią, aby móc pokazać kobietom w drodze po niezależność, jak mówić o sobie i swoim doświadczeniu, które może pomóc też innym.

Storytelling, czyli umiejętność opowiadania historii które mają znaczenie, to cenna umiejętność. Pomaga m.in. w sprzedaży, opracowaniu misji biznesu, zaś klientom może pomóc w identyfikacji z marką.

 

opowiedz siebie

O tym, jakie są zadania storytellingu, przeczytasz na stronie Fundacji. Ja, dodam od siebie, w czym mi osobiście pomogła rozmowa z Olą.

Piszę obecnie kolejne rozdziały książki dedykowanej DDA / DDD i ich karierze zawodowej. Miałam wątpliwość, czy umieszczać w niej własną historię. Nie jestem typem celebrytki, nie widzę potrzeby dokładnego i ze szczegółami opowiadania o sobie. Jednak to, co mówiła Ola, przekonało mnie, że przedstawienie czytelnikom swojej historii to nawet pewnego rodzaju obowiązek. Dzięki temu, wiedzą kim jestem, dlaczego w książce są poruszane te, a nie inne wątki, jaka jest moja perspektywa patrzenia na dane zagadnienie. To wszystko jest pomocne dla czytelnika, który może się ze mną utożsamić, porównać moje osobiste doświadczenie do swojego.

Przyznaję, że czytając książkę, lubię kiedy autor dzieli się w niej własnym doświadczeniem. Poznaję przez to z jakiego poziomu wystartował i gdzie jest obecnie.

 

konstrukcja wypowiedzi

Architektka Komunikacji pomogła mi zrozumieć, że taka wypowiedź musi mieć swoją konstrukcję, schemat. Nie chodzi w niej o wypłakanie siebie, opowiedzenie swoich emocji które będą np. niepokoić czytelnika. Zasadą jest, aby tak opowiedzieć swoją historię, by czytelnik mógł poczuć pewnego rodzaju katharsis, zrozumienie, że skoro była przyczyna, jest także jej efekt i wiążące rozwiązanie. Bo cała opowieść o nas ma przynieść pozytywną lekcję, rozwiązanie, myśl która pozwoli ruszyć z miejsca.

Rozmowa z Aleksandrą była fantastycznym doświadczeniem, które uporządkowało mi wiedzę i przekaz, jakim chcę obdarzyć czytelnika. Aby móc czerpać skądś wiedzę, która będzie łatwo przyswajalna, warto zadbać o to, by treść stanowiła spójną całość i poprowadzi czytelnika logiczną ścieżką z jednego punktu do drugiego.

Ja, uporządkowany człowiek – artystyczny chaos, potrzebowałam takiego uporządkowania. Zastosuję go w swojej książce, i z wielką ciekawością poznam wasze wrażenia z jej lektury.

A dzisiaj, zapraszam was do przeczytania mojej rozmowy z Aleksandrą Mrowiec, Architektką Komunikacji. Zostawcie słowo komentarza, jak ten tekst pomógł wam w opracowaniu własnej koncepcji opartej o storytelling.

 


 

Kliknij w zdjęcie i otworzy Ci się artykuł na stronie Fundacji Kobieta Niezależna.

 

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments