trening K&M

Wartości życiowe

Autorka: Joanna P. Cybulska

Celem treningu jest zwrócenie Twojej uwagi na kompetencje jakie masz i możesz z powodzeniem wykorzystać w swojej pracy marzeń. 

Pomoże Ci on też w poprawie swojego stylu myślenia, w którym to … zawarty jest kod niepowodzeń i sukcesów. 

Zaczynamy Dzień 3 Treningu!

Być może dziwi Cię pytanie o życiowe wartości poruszane w kontekście pracy zawodowej? 

Spokojne, to naprawdę ma sens. Zobacz jak ważne jest, abyś umiała rozpoznawać wartości jakimi kierujesz się w życiu i praktycznie realizować je każdego dnia. 

co to są “wartości życiowe”? 

Żyjemy, pracujemy, miewamy momenty urlopu i relaksu. Ale czy … dobrze się z tym czujemy? Dlaczego czasem wydaje nam się, że nasze życie toczy się obok nas? Dlaczego tak często miewamy zły nastrój, nie widząc jasnego ku temu powodu? 

Być może odpowiedź kryje się w wyznawanych i realizowanych wartościach życiowych? Zauważ, że wyznawane wartości, nie muszą być tymi, które są realizowane. Codzienność potrafi tak naginać nasz kręgosłup wytrzymałości, że chcąc być jak najbardziej elastycznymi i nieobciążonymi bzdurami, godzimy się funkcjonować w świecie gdzie rządzą obce dla nas zasady. 

Żyjemy często w oparciu o cudze wartości, realizujemy czyjś pomysł na tworzenie świata. A co z naszym własnymi własnymi pomysłami? Kiedy dajemy sobie prawo o nich pomyśleć? 

Dlatego jedną z bardziej kluczowych informacji o nas samych jest poznanie wartości, jakimi kierujemy się w życiu. 

Mają one wpływ na podejmowane przez nas decyzje, dokonywane wybory, preferencje relacji czy spędzania wolnego czasu. 

Innymi słowy, wartości życiowe to sterowniki, które nadają kierunek naszemu rozwojowi, o ile w ogóle bierzemy je pod uwagę. 

jak wyznaczyć wartości życiowe? 

Podane poniżej ćwiczenie pomoże Ci określić wartości, jakimi kierujesz się w życiu. Kiedy zrobiłam to ćwiczenie po raz pierwszy, jego wyniki były dla mnie olśnieniem. Wreszcie zrozumiałam, dlaczego żyję w tak konkretny sposób i reaguję zgodnie z wybranymi schematami w powtarzających się sytuacjach.

Wykonaj teraz zadanie. Poświęć na nie około 30 minut czasu. Gotowa? 

WYKONAJ ZADANIE

I. Przed sobą masz listę 75 wartości. Wykreśl spośród nich 35 wartości, które są dla Ciebie najmniej ważne. 

 1. wrażliwość 
 2. wiara
 3. wiarygodność 
 4. zaufanie 
 5. zaradność 
 6. autentyczność 
 7. czułość
 8. delikatność 
 9. bezpieczeństwo 
 10. cierpliwość
 11. duma
 12. dyskrecja
 13. ciekawość
 14. prawość
 15. stabilność
 16. zdrowie
 17. wyrozumiałość
 18. twórczość
 19. zaangażowanie
 20. wierność
 21. wolność
 22. tolerancja
 23. troskliwość
 24. oszczędność
 25. szlachetność
 26. elastyczność
 27. piękno
 28. efektywność
 29. empatia
 30. entuzjazm
 31. religijność
 32. wygoda
 33. władza
 34. godność
 35. spryt
 36. zadowolenie
 37. przyjemność
 38. rodzina
 39. kompetencje
 40. doskonałość
 41. nieskazitelność
 42. kreatywność
 43. nadzieja
 44. otwartość
 45. przyjaźń
 46. ryzyko
 47. przyjemność
 48. szczęście
 49. szacunek
 50. prestiż
 51. odwaga
 52. prostota
 53. pokora
 54. rozwój
 55. niezależność
 56. prawda
 57. lojalność
 58. harmonia
 59. honor 
 60. radość
 61. sprawiedliwość
 62. rozwój
 63. rozsądek
 64. rzetelność
 65. ryzyko
 66. odpowiedzialność
 67. mądrość
 68. nadzieja
 69. miłość
 70. konsekwentność
 71. sława
 72. spontaniczność 
 73. zdecydowanie
 74. szczodrość
 75. komfort

 

II. Spośród pozostałych 40 wartości, wykreśl 20 wartości o mniejszym dla Ciebie znaczeniu. 

III. Z pozostałych 20 wartości. wykreśl kolejne 13 wartości. 

IV. Otrzymałaś 7 wartości, które są obecnie dla Ciebie wyznacznikiem wartościowego i spełnionego życia. Napisz je na kartce i wracaj do tej listy kilka razy dziennie, aby zapamiętać te wartości i utożsamiać się z nimi. 

 

co one oznaczają? jak rozumieć to zadanie? 

Zadanie to należy do klasycznych coachingowych ćwiczeń badania wartości. Wartości, jakie wybrałaś stanowią w obecnym etapie Twojego życia hasła – wytrychy, które nadają kierunek Twojemu życiu. Kiedy nie są realizowane, uwierają, plączą myśli, serwują poczucie niedopasowania, jakiegoś braku. 

Nie było przypadkiem, że wybierałaś te wartości drogą eliminacji. Gdyby zastosowana była metoda wyboru określonych wartości, sugerowałabyś sama sobie wybór “najlepszych” i najbardziej pożądanych wartości. Wykreślanie powodowało dyskomfort, musiałaś wybierać między dwoma ważnymi wartościami. Wierzę, że wybierałaś zawsze te, które mają dla Ciebie obecnie priorytetowe znaczenie. 

Pamiętaj też, że wraz z biegiem życia, nasze wartości ewoluują. Na określonych etapach życia, kładziemy nacisk na inne wartości. Np. w młodości ważne są bezpieczeństwo, zabawa, rówieśnicza akceptacja, zaś w wieku dojrzałym, ważniejsze od nich są miłość, poczucie władzy, odpowiedzialność. Filtruj uzyskany wynik przez swoją obecną sytuację. 

Zapytasz może, jak się to ma do pracy zawodowej? Odpowiadam: poznanie wartości życiowych może ułatwić Ci podejmowane decyzje. 

Przykładowo, jeśli Twoje wartości to: szczodrość, władza, rodzina, zdrowie, harmonia, komfort i szacunek, to staraj się spojrzeć na nie okiem obserwatora “z zewnątrz”. Jaka praca w Twojej opinii byłaby najbardziej satysfakcjonująca dla Takiej osoby? 

W mojej ocenie, mogłaby to być praca na stanowisku menadżerskim, doradczym, w środowisku gdzie należy wykazywać się własną inwencją i zdecydowaniem, a wręcz podejmowaniem decyzji za innych. Jeśli szczodrość, to z pewnością będziesz pracownikiem obdarzającym kolegów i klientów zaskakującymi nadwyżkami dobroci i bonusów wynikających z relacji z Tobą. Na pewno nie dasz im o sobie zapomnieć, a każda Twoja nieobecność w pracy będzie odczuwana z tęsknotą. 

Jeśli władza, to na pewno stanowisko kierownicze, od którego zależą inni ludzie, decyzje, procesy. 

Jeśli zdrowie, to na pewno inwestycja w siebie pod kątem wiedzy, zdrowia i diety. 

Jeśli harmonia, to na pewno szukanie balansu między pracą a życiem prywatnym, lub też takim ułożeniem harmonogramu dnia, aby móc realizować w nim swoje potrzeby. 

Jeśli komfort, to na pewno cenisz dbałość o dobrą jakość i wygodę. Także, komfort czasu, czyli wiesz, czym jest dyscyplina czasu. Po prostu nie lubisz niepotrzebnych sensacji. 

Jeśli szacunek, to także potrzeba bycia docenioną, ważną, zauważoną. Powinnaś pracować w środowisku, które umożliwi Ci osiąganie celów i bycia docenioną przez kolegów. 

 

Jak widzisz, konstelacji wartości jest multum. Każda z nich jest ważna i interesująca i może stanowić fantastyczny punkt wyjścia do zastanowienia się, jak można ją wykorzystać w unikatowy i oryginalny sposób. Pamiętaj, że nikt inny nie nakreśli zamiast Ciebie Twojego idealnego życia. Możesz to zrobić tylko Ty! 

 

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments