case study

Jak zostać soft-preppersem?

Krótki przewodnik.

Nie musisz wyglądać jak „oni”, nie musisz przemieszczać się w maskujących barwach po lesie, ale jeśli chcesz mieć „wolną głowę”, skorzystaj z kilku podpowiedzi, które mogą przydać się każdemu, kto chce zabezpieczyć swoje zasoby w czasie kryzysu. 

Jakie zasoby?

Podzielmy je na kilka kategorii. Są to elementy, które każdy z nas używa niemal codziennie lub posługuje się nimi.

Pieniądze

W dobie kryzysu energetycznego, finansowego, internetowego – w jaki sposób wybierzesz pieniądze z konta? Ponadto, dziwnie składa się, że każdy w tej samej chwili chce z bankomatu wybrać swoje fundusze, więc szybko może się okazać, że sejf zostanie pusty.

Aby temu przeciwdziałać, warto mieć w bezpiecznym miejscu (zauważ – nie piszę, że w domu!), gotówkę. W mojej ocenie, jej wysokość powinna wahać się między dwoma tygodniami a miesiącem zwykłego codziennego, rodzinnego utrzymania. Chodzi o to, aby w dobie dużego kryzysu (jakiegokolwiek – nawet pandemia była takim wydarzeniem), mieć przy sobie gotówkę, która pozwoli funkcjonować. Warto mieć pieniądze w różnych nominałach, tj. kilka banknotów z wysokim nominałem, trochę więcej w kwotach 50, 20, 10 zł oraz około stu złotych w bilonie. Pozwala to na szybkie bieżące płatności, z zachowaniem na „poważniejsze” wydatki większych nominalnie pieniędzy.

A co ze „świnką skarbonką”? Warto mieć w domu w kilku miejscach skrytki, w jakich będziesz przechowywać drobniaki. Nigdy nie wiesz do czego mogą się przydać. Możesz je wykorzystać chcąc kupić bilet na autobus podmiejski, albo dorzucić się do czekolady dla siostrzeńca który przyszedł z niespodziewaną wizytą – ty decydujesz. Ważne, żeby mieć ten komfort wyboru.

e-pieniądze

Jeśli nie ma prądu – nie możesz z nimi nic zrobić. Proste. Dlatego podejdź do tematu spokojnie. Aby wiedzieć jakimi pieniędzmi zarządzasz, warto robić sobie cyklicznie, np. raz w miesiącu (jeśli nie obracasz wielkimi firmowymi pieniędzmi, tylko domowym budżetem) zestawienia wydatków, pobierać wyciągi bankowe lub zwyczajnie – robić zrzuty ekranu z bieżącym stanem konta. Ta wiedza pozwoli ci mieć potwierdzenie aktualnego stanu konta oraz potwierdzi wykonane w danym czasie operacje bankowe. Wiele osób na wyrost sieje panikę o potencjalnych kradzieżach i wyprowadzaniu pieniędzy z kont bankowych – będziesz mieć zrzut ekranu, będziesz mieć możliwość porównania tego co na koncie, z twoimi oparciami finansowymi. W razie wątpliwości, kontaktuj się ze swoim bankowym biurem obsługi klienta.

Karta Revolut i Curve

W uproszczeniu: Curve to system płatności w postaci bankowego integratora z kartą płatniczą, który komasuje w sobie kilka kart. Przykładowo – masz dwa konta w różnych bankach i nie chcesz mieć  przy sobie kilku kart – podpinasz konta bankowe pod system Curve i na jednej karcie masz dostęp do kilku kont. Takie ułatwienie.

Natomiast Revolut to karta płatnicza którą bez opłat możesz korzystać też poza granicami Polski. To płatności w różnych walutach bez prowizji. 

Komputer i biznes

Temat rzeka – w tym celu przygotowuję webinar, w jakim znajdziesz wskazówki dotyczące zadbania o bezpieczeństwo biznesowej infrastruktury. Najważniejsze rzeczy, o które musisz dbać niezależnie od czasu: antywirus na każdym sprzęcie (telefon, tablet, komputer), znajomość bezpiecznego zachowania się w sieci, bezpieczeństwo komunikowania się z „nieznajomymi” … Dużo by pisać – zapraszam na webinaria w tym temacie. Link wkrótce!

Lekarstwa i suplementy

Jeśli ty lub ktoś z bliskich ci osób musi przyjmować lekarstwa na przewlekłe choroby, warto mieć w domu zapas dwóch kompletów lekarstw. Dają one komfort myśli w przypadku, gdyby np. zabrakło z jakiegoś powodu medykamentów w aptece, wizyta u lekarza w celu przepisania innych leków byłaby niemożliwa, lub stałoby się coś innego co uniemożliwiłoby bieżący zakup. Pamiętaj, aby przechowywać je zgodnie z opisami na opakowaniu.

Moje hobby – suplementy. To produkty, które mają chyba same zalety.

Osobiście polecam tylko jedną firmę: swoją własną, bo wiem, że składniki jakie zawierają w sobie suplementy, pochodzą z kontrolowanych i bezpiecznych upraw. Pełną ofertę znajdziesz tutaj: Suplementy diety i minerały.

Co jasne – nie jest to jedyny wybór, jeśli ktoś z twoich bliskich dystrybuuje suplementy innej firmy opartej o naturalne składniki, to śmiało doradź się tej osoby co w twoim konkretym przypadku będzie najlepszym wyborem.

Polecam Ci zabezpieczenie miesięcznej dawki suplementów, które wspomagają odporność i odbudowanie zdrowia w trakcie i po rekonwalescencji. Sytuacja jakiegokolwiek zagrożenia wzmaga stres, bezsenność, osłabienie organizmu, rozkojarzenie. Nie ma potrzeby osłabiać siebie – twoje zdrowie i życie jest najważniejsze, dlatego dbaj o prawidłowe odżywianie i uzupełnianie braków suplementami.

Moje must have na najbardziej stresujący czas, to:

Less Stress More Yes – zawiera witaminę B2, jod i magnez, które pomagają w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego.

Witamina B Plus Nutrilite – jedna tabletka Nutrilite™ Witamina B Plus dostarcza 100% RWS (referencyjne wartości spożycia) dla wszystkich ośmiu niezbędnych witamin z grupy B.

Double X -suplement Nutrilite DOUBLE X został opracowany, aby pomóc Ci wyeliminować potencjalne niedobory składników odżywczych i fitoskładników. Dzięki temu umożliwia odzyskanie wewnętrznej równowagi, a tym samym wzmacnia Twój naturalny potencjał. 

Rhodiola – każda tabletka zawiera 30 mg witaminy C, która wspomaga prawidłowy metabolizm energetyczny oraz funkcje psychologiczne. 

XS – zawiera kompleks witamin z grupy B, które pomagają zwalczyć uczucie znużenia.

CalMag D Advanced – wapń i magnez są składnikami, które pomagają w utrzymaniu zdrowych kości. Witamina D pomaga w prawidłowym wchłanianiu wapnia.

Jeśli nie masz w swoim otoczeniu konsultanta dietetycznego lub suplementacyjnego, zapytaj o to własnego lekarza medycyny rodzinnej. On zna Twoją historię leczenia najlepiej.

Pamiętaj też o regularnym przeglądzie podręcznej apteczki. Powinny się w niej znaleźć środki opatrunkowe, dezynfekcyjne, przeciwbólowe, koc termiczny (najlepiej po jednym na każdego członka rodziny). O zastosowaniu koca w nietypowych warunkach napiszę innym razem.

Higiena

Kobietki – tak dla przypomnienia – co miesiąc potrzebujemy zadbać o siebie szczególnie intensywnie. Zróbcie zapas dwumiesięcznych zapasów w środki higieniczne, kosmetyki i płyny z alkoholem do dłoni i czyszczenia powierzchni.

Jedzenie

Pandemia pokazała, że zapasy żywności to dobra rzecz, zwłaszcza dla singli. Zakaz wychodzenia lub choroba uniemożliwia ci przemieszczanie się – skąd weźmiesz jedzenie, które … jest podstawową potrzebą?

Warto uzupełnić swoje „żelazne zasoby” o przysłowiowe konserwy, produkty z długim terminem ważności. Unikam jedzenia mięsa, ale w sytuacji która tego wymaga nie ma czasu na ideologiczne rozkminy – liczy się szybkość zdobycia i wartość energetyczna jedzenia. Przygotuj w spiżarce miejsce na kilka puszek i słoików z warzywami, mięsem, kaszą, olejem. Nie lubisz mięsa – nie musisz go jeść. Ono jest na półce tylko „just in case”. Zawsze może służyć jako „waluta wymienna” na coś innego, co będzie ci potrzebne. Pamiętaj też o tym, co daje Ci energię – czekolada + orzechy + napój energetyczny i / lub “elektrolity”.  Osobiście polecam Ci witaminowe napoje energetyczne będące w pewnym sensie suplementami diety – XS energy drink. Jeśli jednak nie masz ich pod ręką, zaopatrz się w swoje sprawdzone napoje plus minerały i witaminy z nośnikiem elektrolitycznym. 

H2O – pamiętasz, ile czasu człowiek może przeżyć bez wody? Niewiele, dlatego warto mieć w swoich zasobach wodę butelkowaną. W celu zabezpieczenia się przed awariami systemu oczyszczania wody w wodociągach, o ile nie masz własnej studni, warto mieć w domu założony filtr wody. Ja mam filtr firmy sSpring, pochodzący z mojego sklepu: filtr eSpring z ultrafioletem.

Skażenie wody, bez względu na czas i okoliczności jest zawsze możliwe. Filtr pozwala ci pić wodę o parametrach bezpiecznych dla twojego zdrowia. Co więcej, eSpring nie usuwa cennych minerałów z wody, dzięki temu woda po filtracji jest nadal zasobna w potrzebne dla organizmu składniki rozpuszczone w wodzie.

Pssst. Pamiętaj też o swoich domach zwierzakach. One też muszą mieć karmę i żwirek lub siano do zadbania o swoje potrzeby.

Aha, i jeszcze jedno. Jeśli jesteś nałogowym palaczem to mam złe wieści. Twój nałóg nie zmniejszy się z powodu trudności w dostępie do nikotyny, będzie cię boleć głowa, będziesz rozdrażniony …. Więc lepiej już dzisiaj zrezygnuj z tej formy nałogu, a zaoszczędzone pieniądze, wydaj np. na ….

Odzież

Musi być dopasowana do pory roku, w której robisz przygotowania do np. czasowej ewakuacji. Polska ma bardzo urozmaiconą termicznie i atmosferyczne pogodę, dlatego koniecznie musi się wśród tej garderoby znaleźć odzież nieprzemakająca, chroniąca od wiatru i chłodu. Dwuczęściowa kurtka typu softshell z odpinaną wierzchnią warstwą z powłoką gore tex to chyba najlepszy wybór.

To samo ze spodniami. Jestem fanką tzw. spodni funkcyjnych, z powłokami z teflonu i wzmocnionymi szwami i nićmi. Jedynym minusem jest to, że w lecie jest w nich ciepło, za to kompensują to w zimnych miesiącach, kiedy chronią przed wiatrem i wilgocią.

Pamiętaj o odzieży łatwo schnącej, ciepłej, np. bielizna funkcyjna odprowadzająca wilgoć na zewnątrz. Jeśli nie masz takiej odzieży, nie przepłacaj za super markowe ciuchy – zaopatrz się w sklepie z odzieżą outdoorową, np. Decathlonie, InterSporcie.

OK, na dzisiaj tyle. To jednak nie koniec tematu. Zostawiam Was z podsumowaniem ze strony militaria.pl gdzie znajdziecie szczegóły odnośnie innych aspektów związanych z przygotowywaniem się na „niespodziewane”. https://militaria-blog.pl/aktualnosci/jak-cywil-moze-przygotowac-sie-na-konflikt-zbrojny/

To prawdziwa próba zachowania niezależności. Samodzielność w myśleniu, podejmowaniu decyzji jest tutaj kluczem. I najważniejsze – zachowaj spokój. Czytaj wyłącznie sprawdzone źródła informacji, np. na stronach rządowych czy samorządowych. Słuchaj też komunikatów z lokalnego radia, które najlepiej orientuje się w tym, co dzieje się w twojej okolicy.

Pamiętaj o swojej psychice. To równie ważny, jeśli nie najważniejszy element bycia sprawczym i niezależnym. Dbaj o siebie! Więcej ode mnie – wkrótce! 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments