biografie

Jak przebiegało uzależnienie u Demi Moore? 

Case study.

Ceniona, kochana, podziwiana, naśladowana, osaczona, okłamana, zdominowana, stłamszona. To wszystko odnosi się do biografii jednej kobiety, amerykańskiej aktorki, Demi Moore

Bardzo cenię jej kreacje. Widziałam tylko kilka filmów z jej udziałem, ale od razu przypadła mi do gustu. Drobna, z charakterystycznym głosem, wyrazistym stylem bycia. 

jak to się zaczęło? 

Demi urodziła się 11/11/1962 r. w dysfunkcyjnej rodzinie. Jej rodzice byli uzależnieni zarówno od alkoholu, jak i narkotyków. Uzależnienie to z początku nie ograniczało za bardzo ich modelu życia, rodzice pracowali zawodowo i prowadzili towarzyskie życie. W związku z trudnościami w przystosowaniu się do wymagań otoczenia, często nawet kilkukrotnie na rok, zmieniali miejsce zamieszkania. 

Demi nieustannie poddana była nadpobudliwości jej rodziców, nieumiejętności w radzeniu sobie z emocjami. Jako dziecko, marzyła o akceptacji, ale było to w jej ocenie utrudnione, ponieważ chorowała, i dodatkowo, posiadała znaczącą wadę wzroku. 

Nie miewała problemów z nauką, ale brak rodzicielskiej uwagi powodował, że nie przykładała się zbytnio do lekcji. Pierwsze kontakty z alkoholem i nikotyną Demi określiła na czas edukacji szkolnej. Nie było to dla niej uzależniające, ale jak wspomniała, utożsamiała korzystanie z używek z akceptacją przez środowisko.  

Po kolejnej przeprowadzce, tym razem bez jej ojca (który nie był jej biologicznym ojcem), w jednym z bloków poznała początkującą w aktorstwie Nastassję Kinsky. Dziewczyny zaprzyjaźniły się, a moment spotkania spowodował, że Demi zaczęła marzyć o aktorstwie. 

życie prywatne 

Zarówno życie prywatne, jak i zawodowe, stawiało przed Demi wiele wyzwań. Po operacji oka i wyprowadzce z domu, młoda aktorka nie miała zbudowanego poczucia swojej wartości. Podejmowała nie zawsze właściwe dla siebie decyzje. Wątpiła w swoją urodę, atrakcyjność, kobiecość, umiejętności aktorskie. 

Trudne dzieciństwo, próby samobójcze matki, gwałt, nieudane małżeństwa, zdrady, uzależnienia, poronienie. Nawet największe gwiazdy miewają w życiu pod górę. 

Była trzykrotnie zamężna. Najbardziej znaczące dla niej było małżeństwo z aktorem Brucem Willisem, z którym ma trzy córki. Jak wspomina w swojej książce biograficznej, mimo silnego uczucia jakie ich łączyło, miewali z Brucem gorsze momenty. Często brała odpowiedzialność za to na siebie, twierdząc, że nie umie przestać kontrolować sytuacji, dawać wolności i akceptacji mężowi. Po zakończeniu małżeństwa, kilka lat później, po przeżyciu załamania, odbudowała siebie w nowej relacji, również z aktorem, Ashtonem Kutcherem. 

Ashton jest kilkanaście lat młodszy od Demi. Mimo, że na początku małżeństwa ta różnica nie była odczuwalna, z czasem ich potrzeby i styl spędzania czasu wolnego stawał się rozbieżny. W trakcie tego małżeństwa, Demi poroniła ciążę. W przeżywaniu tego doświadczenia, zabrakło jej ze strony męża poczucia bliskości. 

Kumulacja emocji, braku zrozumienia i nadal idącego za nią poczucia bycia nieatrakcyjną i niewystarczająco doskonałą, spowodowała u Demi nasilenie objawów uzależnienia. W pamięci wracały jej obrazy domu rodzinnego pełnego niestabilności i niepewności. 

uzależnienie Demi Moore 

Media plotkarskie nie pomagają w zdrowieniu. Paparazzi przez niemal trzydzieści lat towarzyszyli Demi i jej zmaganiom. Archiwizowali fotograficznie jej nadużywanie alkoholu podczas zawodowych eventów. Po rozwodzie z Brucem, a następnie Ashtonem, Demi często szukała zapomnienia w alkoholu i narkotykach. Surowo oceniała swoją rolę jako kobiety, aktorki, żony, i przede wszystkim – matki. 

Rozpamiętując stratę ostatniego dziecka (o czym media na tamten czas nie wiedziały), Demi przeżyła bardzo intensywny nawrót uzależnienia. Brukowce prześcigały się w dokumentowaniu “ekscesów” Demi, określając ją jako nieodpowiedzialną i cyniczną. 

Ostatnie epizody uzależnienia przypadły na okres, gdy córki Demi były już niemal dorosłe. Wszystkie wyprowadziły się od niej i unikały kontaktu. Bycie odseparowaną od kochanych osób spowodowało, że aktorka podjęła kolejną próbę zawalczenia o siebie. Dopiero w wieku dojrzałym, jako pięćdziesięcioletnia kobieta Demi zdecydowała się na udział w regularnej terapii, co po wielu miesiącach leczenia, przyniosło efekt odbudowania relacji z córkami. 

Demi Moore i syndrom DDA 

Unikam stawiania diagnoz, ale patrząc na jej biografię, dostrzega się symptomy trudności przystosowawczych. Jako dziecko obdarzone trudną, uzależniającą miłością matki, Demi zmagała się z poczuciem akceptacji samej siebie i własnej miłości przez wiele dekad swojego życia. Miłością do dzieci i mężów, obdarowywaniem ich wolnością i niezależnością, dawała wyraz gotowości do bezwarunkowej akceptacji kochanych jej osób. Otoczenie jednak nie rozumiało tego. Z każdym kolejnym nieporozumieniem, Demi kryła się w sobie i karała ograniczaniem jedzenia i nadużywaniem narkotyków i alkoholu. 

W czym pomaga nam poznanie biografii Demi Moore? 

Jako widzom – w poznaniu kolejnej, ciekawej historii życia. Jako matkom – w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie, czym jest mądre dawanie poczucia akceptacji i miłości. Jako córkom – w nazwaniu naszych relacji z matkami. A jako DDA? W zdystansowanym zobaczeniu jak z perspektywy czasu i miejsca wyglądają potyczki dzieci z rodzin dysfunkcyjnych w walce o lepszego siebie. Na każdym etapie poznawania takich biografii, wszyscy możemy wyciągnąć lekcje pomocne w lepszym zrozumieniu czym jest rodzina dysfunkcyjna i jakie ma znaczenie w dorosłości pochodzenie z takiego środowiska. 

Wszystkie informacje dotyczące biografii Demi Moore pochodzą jej autobiograficznej książki pt. “Intymnie. Moje wspomnienia”. 

Zostaw mi w komentarzu wiadomość, za co Ty najbardziej cenisz Demi Moore? Która jej rola jest dla ciebie najważniejsza?  

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments