wywiad

Endometrioza. Kiedy choroba Cię ogranicza … 

Wywiad z lek. med. Łukaszem Kotarskim – ginekologiem specjalizującym się w leczeniu endometriozy we wrocławskiej Medicus Clinic

rozmowa dwóch osób

To była dość trudna rozmowa. Bo jak mówić o zdrowiu, a raczej o jego deficycie, bez emocji? Nie da się. Po prostu się nie da.

Czego konkretnie dotyczyła rozmowa? Skupiliśmy się na wyjątkowo podstępnej chorobie, jaką jest endometrioza. Zanim dotarliśmy do wniosków, musielibyśmy się przedrzeć przez mnóstwo zawiłości.

co to za choroba?

Mimo, że temat dotyczy wielu tysięcy kobiet, okazuje się, że endometrioza nadal nie jest dobrze rozpoznana. Jej diagnostyka nie jest prosta. Choroba często “udaje” inne dysfunkcje organizmu. Nie ma też jednej jednoznacznej metody diagnostycznej, stąd tak wielkie trudności w jej rozpoznaniu i rozpoczęciu leczenia.

Zanim dojdzie do etapu, w którym na horyzoncie pojawi się możliwość rozpoczęcia leczenia, mija wiele, wiele lat przepełnionych bólem – fizycznym i psychicznym.

dlaczego tutaj cierpi psychika?

Endometrioza jest trudna do zdiagnozowania, dlatego chorująca na nią kobieta po prostu nie wie, dlaczego czuje ból. Wizja podpowiadająca rozwiązania, “co mi dolega?” zwykle oscyluje wokół najbardziej czarnych scenariuszy. Skoro nie wiem, dlaczego coś mnie boli, bo wyniki medycznych badań nie wykazują nic niepokojącego, to co mi jest?

Choroba, która degeneruje codzienność, uniemożliwia swobodne życie. Nie wiesz, jak bardzo będziesz odczuwać ból. Nie wiesz, czy tym razem skurcze Cię oszczędzą i po prostu przeczekasz trudny czas w domu, czy też trzeba będzie jechać na SOR i słuchać od medyków, że histeryzujesz i mają poważniejsze zadania do rozwiązania niż Twój bolesny okres. Z czasem, masz prawie pewność, że jesteś jakaś “wybrakowana”, niekompletna, dziwna, bo przecież … inne kobiety tak nie mają. One z okresem po prostu żyją i funkcjonują. Co ze mną jest nie tak?!

garść odpowiedzi

Aby móc odpowiedzieć sobie, jak pokonać tę chorobę, koniecznie trzeba znaleźć dobrego, doświadczonego lekarza. Pewne jest, że nie wszyscy ginekolodzy, którzy są specjalistami od tzw. chorób kobiecych, będą bezbłędnie potrafili zdiagnozować endometriozę. Dlaczego? Bo diagnostyka jest niezwykle trudna. Tutaj konieczne jest doświadczenie.

Zaprosiłam więc do rozmowy lek. med. Łukasza Kotarskiego, pracującego we wrocławskiej MedicusClinic, który specjalizuje się właśnie w zakresie choroby jaką jest endometrioza. Szczegóły rozmowy przeczytasz na stronie Fundacji Kobieta Niezależna. Zapraszam Cię do niej serdecznie. A jeśli ten temat jest Ci szczególnie bliski, podziel się tym linkiem z kobietą, która może być również zainteresowana tymi wnioskami.


Jeśli zaciekawiło Cię, o czym dokładnie rozmawiałam z lek. med. Łukaszem Kotarskim, przeczytaj artykuł. Kliknij w zdjęcie poniżej – link przeniesie Cię na stronę “Fundacji Kobieta Niezależna”. Wzmocnij się doświadczeniem innych!

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments