Troska o zdrowie i urodę: Sztuka codziennych zdrowych nawyków w stylu slow

 

Szybkie tempo życia, kiedy pośpiech stał się normą, to paradoksalnie właściwy moment w jakim warto zastanowić się nad znaczeniem wolniejszego, bardziej świadomego podejścia do codzienności. To czego nam brakuje, jest naszą tęsknotą. To dlatego styl życia slow staje się coraz bardziej popularny, a jednym z jego kluczowych elementów są codzienne zdrowe nawyki, które służą nie tylko naszemu ciału, ale także urodzie.

1. Poranny Rytuał Urody
Rozpocznij dzień z szacunkiem do siebie i swojego ciała. Nie wyskakuj z łóżka jednym susem – po przebudzeniu daj sobie trochę czasu na odnalezienie się w porannej rzeczywistości Twojego ciała i świadomości. (Osobiście praktykuję tzw. wolne wejście w dzień – przed śniadaniem i pracą wychodzę na świeże powietrze na spacer, szybki marsz, pozytywne przywitanie ze światem).

Szybki prysznic przed pracą wzbogać kilkoma dodatkowymi minutami pielęgnacji. Jeśli możesz sobie na to pozwolić, wykonaj kilkuminutowy masaż twarzy pobudzając skórę i naczynia krwionośne do aktywnej pracy.

Podczas oczyszczania twarzy, wybierz delikatne produkty o naturalnym składzie i skoncentruj się na ruchach masujących, pobudzających krążenie. Następnie nałóż odżywczy krem nawilżający, chroniący skórę przed szkodliwym wpływem środowiska oraz z filtrami UVA/B (pamiętasz, że promieniowanie trwa cały rok, nie tylko w lecie?).

2. Zbilansowana dieta slow food
Unikaj jedzenia w pośpiechu i zatracenia się w fast-foodowych pokusach. Zainwestuj czas w przygotowywanie posiłków, wybierając świeże, sezonowe produkty. Staraj się spożywać posiłki w spokojnej atmosferze, bez rozpraszających czynników. Slow food to nie tylko dieta, to rytuał smakowania i cieszenia się jedzeniem.

Ja od niedawna wprowadziłam prohibicję na odtwarzanie audycji radiowych podczas czasu spożywania posiłków. Zaś moim złotym zaleceniem dla Ciebie jest przygotowywanie posiłków zgodnie z Twoimi potrzebami organizmu na poszczególne pierwiastki i wartości odżywcze. Więcej o tym przeczytasz w artykułach z kategorii “Analiza Pierwiastkowa Włosa”.

3. Ruch w harmonii z ciałem
Codzienny ruch to klucz do zdrowego ciała i umysłu. Zamiast monotonnego treningu na siłowni, wybierz aktywność, która przynosi przyjemność. To może być spacer wśród przyrody, jogging czy taniec. Ważne jest, aby ruch nie był traktowany jako obowiązek, lecz jako sposób na czerpanie radości z aktywności i stworzenie harmonii z własnym ciałem.

Wolisz klasycznie – siłownię? Niektórzy faktycznie, aby poczuć szczęście, muszą się zmęczyć. Też tak czasami mam. Pamiętaj wtedy o dobrym przygotowaniu się do ćwiczeń i zbilansowanym uzupełnianiu strat energetycznych.

4. Odpoczynek i Sen
W pędzie codziennego życia nie zapominaj o znaczeniu odpoczynku. Odpowiedni sen to klucz do zdrowia i urody. Stwórz wieczorny rytuał, który pomoże ci zrelaksować się przed snem – czy to ciepła kąpiel, czy czytanie książki lub regenerujący masaż bądź maseczka na twarz. Ogranicz ekspozycję światła pochodzącego z ekranów sprzętu elektronicznego jaki masz w domu. Usuń z sypialni wszelkie światła, które nie są niezbędne, zadbaj o ciepłe, niezbyt jaskrawe światło w lampkach nocnych.

Więcej o wskazówkach dotyczących wpływu światła na sen znajdziesz w kategorii “Zdrowe nawyki”.

5. Dbanie o zdrowe relacje
Wspólne posiłki, rozmowy i wspólnie spędzony czas z ważnymi i przyjaznymi dla nas osobami mają ogromny wpływ na nasze zdrowie psychiczne. Dbaj o relacje z bliskimi, twórz wspomnienia i poświęcaj czas tym, którzy naprawdę są dla Ciebie ważni. To także klucz do promowania pozytywnego obrazu siebie i dobrej energii oraz niekończące się okazje do tlenoterapii wynikającej z naturalnej potrzeby śmiechu w dobrym towarzystwie.

6. Detoks od ekranów i medytacja / modlitwa
Życie w tempie slow to również umiejętność odcięcia się od nadmiaru informacji i ekranów. Znajdź codzienny czas na medytację lub modlitwę ciesząc się chwilą ciszy i skupienia. To doskonały sposób na złapanie oddechu i uspokojenie umysłu.

Wprowadzając te zdrowe nawyki do codziennego życia, nie tylko zadbamy o swoje zdrowie, ale również o urodę, promując naturalną równowagę i piękno. Slow living to sztuka doceniania każdego momentu, dbania o siebie i otaczanie się tym, co naprawdę ważne.

I jeszcze moje rady “od serca”.

Najwięcej korzyści zyskałam wtedy, gdy poważnie zastanowiłam się nad swoim dobrostanem i tym, co daje mi poczucie zadowolenia i aktywizację serotoniny. Zmiany wprowadzałam etapami, niektóre łatwiej (np. zaprzestanie słodzenia i picia kolorowych napojów – automatycznie w wyniku decyzji), inne wymagały większej dyscypliny, ale wprowadzałam je systematycznie (np. maksymalna eliminacja mięsa z jadłospisu).

Najtrudniej było mi wdrożyć poranny rytuał pięknej cery, wymagający mentalnej gotowości na kilka dodatkowych minut masażu, delikatnego oczyszczania i pielęgnacji. Ale im dłużej jest on stosowany, tym więcej widzę z niego korzyści, nie tylko w poprawie jakości skóry, ale również łagodnego mentalnego przygotowania się do całodziennych wyzwań.

Jeśli interesują Cię wyzwania współczesnej kobiety w zachowaniu ciągłości w rytmie codziennej pielęgnacji, koniecznie zostań ze mną dłużej – na blogu, w mediach społecznościowych lub w gabinecie. Zaczniemy od konsultacji.

Napisz do mnie, porozmawiać zawsze warto.

si@joannasi.pl

Pozdrawiam Słonecznie!

Joanna Si!