
Witajcie! Dzisiaj mamy tak nieidealne warunki, że aż nie wiem, czy będę potrafiła się skupić. Ale przecież o to chodzi, żebyśmy wychodzili z tej bardzo znanej ostatnio strefy komfortu, więc lecimy z koksem!
Ja mam na imię Joanna, jestem przedsiębiorcą i moim celem an ten rok jest wspieranie osób z syndromem DDA w rozwoju ich karier zawodowych i biznesów.
Dzisiaj chciałam Wam powiedzieć „dwa zdania” na temat dzieci – bohaterów.
dziecko – bohater
Tak, jak w dzieciństwie przyjmujemy role, postawy w naszej rodzinie, tak też w wieku dorosłym one przejawiają się np. w stylu naszej pracy.
I dzisiaj mówimy o dzieciach – bohaterach. Jakie cechy przyjmują dzieci – bohaterowie w domu rodzinnym?
Zazwyczaj są to nadmierna odpowiedzialność, przejmowanie na siebie zadań rodziców czy też rodzeństwa. Chodzenie do różnych instytucji i załatwianie spraw, które tak naprawdę nie należą do tej osoby. Odpowiedzialność za wykonanie pewnych zadań, jak również np. próba negocjowania wyjazdu albo też lepszych ocen dla swojego rodzeństwa, chodzenie na wywiadówki, itd.
Jak to jest w wieku dorosłym, kiedy taka osoba idzie do pracy i musi przejąć odpowiedzialność za samego siebie?
bohater w pracy
Często, nie tylko za siebie, ale przejmuje odpowiedzialność też za kolegów, którzy nie wykonują za dobrze swoich obowiązków, nie wykonują tego, na co się umawiali. I ta osoba często, aby zadanie zostało wykonane, siedzi po godzinach i wykonuje je. Lub też przejmuje odpowiedzialność za powodzenie lub prowadzenie jakiegoś projektu, prowadzenie jakiegoś tematu z pracodawcą lub kontrahentem.
Są to zazwyczaj osoby, które są nadmiernie wykorzystywane przez kolegów z pracy.
To, co chciałam Wam dzisiaj powiedzieć, to przede wszystkim zwrócić Waszą uwagę na to, że jeżeli byliście w dzieciństwie w swojej rodzinie pochodzenia „dziećmi – bohaterami”, to zwrócić uwagę na to, jaką postawę przyjmujecie jako pracownicy.
Być może tu jest odpowiedź na Wasze przemęczenie, wypalenie zawodowe, na przysłowiowe „zmęczenie materiału”.
Być może tutaj też jest odpowiedź na to, jak egzekwujesz od swoich kolegów z pracy, partnerów projektowych wykonywanie zadań.
Zwróćcie na to uwagę i zadbajcie o siebie.
upsss…
Widzimy się już w kolejną środę! Dzisiaj nie mam dla Was cytatów, ponieważ jestem na wyjeździe i nie dopełniła swoich obowiązków. Po prostu nie zabrałam tych cytatów. Najmocniej Was przepraszam, postaram się jakoś to wynagrodzić.
Jestem teraz na dwutygodniowym służbowym wyjeździe, przed dwa najbliższe tygodnie kiedy nagrywam te filmy nie będziecie mieć cytatów. Przepraszam Was jeszcze raz i postaram się, żebyście nie byli poszkodowani na tym tle.
Do zobaczenia w przyszłą środę!