Inteligencja – przez jednych przeceniania, przez innych niedoceniana. Jaki ma na Ciebie wpływ? Czy wiesz, jak „wygląda” Twoja inteligencja?

IQ, na szczęście, nie wystarczy …

Na pewno nie raz spotkałaś się z informacją, że ktoś ma „taki lub inny” iloraz inteligencji (IQ = intelligence quotient). Można go zbadać wykonując testy oferowane przez stowarzyszenie Mensa. Co jednak daje Ci wynik testu, prócz informacji, jak punktowo przedstawia się poziom Twojej inteligencji?

Zwykle chodzi o to, aby umiejscowić daną osobę w pewnych normach. To zaszufladkowanie definiuje, czy ktoś jest „mądry”, „elokwentny”, „z gustem”, czy nadaje się na partnera do wartościowej dyskusji, itp. Te etykiety mało kiedy mają coś wspólnego z inteligencją, ale w niektórych środowiskach uważa się nadal, że człowiek inteligenty, to człowiek o wysokim statusie materialnym, o klasycznych zainteresowaniach sztuką czy wyrafinowanym guście kulinarnym.

A przecież IQ to wynik z przebadania zaledwie wycinka potencjału intelektualnego osoby. Starając się o pracę w danej branży, możesz być poddana takim testom, ale jeśli nie uzyskasz w nich oczekiwanego wyniku, nie ma strachu – to nie oznacza, że nie jesteś inteligentna. Po prostu, badanie zastosowane na etapie rekrutacji miało ograniczyć dostęp do danego środowiska osobom myślącym „szerzej”.

Ponadto, co często zostaje pominięte, to badanie nie weryfikuje kompetencji związanych z muzyką, ruchem czy relacjami, emocjami. A przecież, inteligencja w większości przykładów, odnosi się do sytuacji reagowania na zdarzenia, komentarze, a nie szybkości i trafności wykonania zadania logicznego.

MI Gardnera

Od pierwszej chwili, kiedy usłyszałam o tej teorii, stałam się jej zwolenniczką. Inteligencje Wielorakie wg Howarda Gardnera to rozwiązanie, które rewolucjonizuje patrzenie na ludzi i ich potencjał. To nie osąd, że ktoś jest inteligentny, a ktoś jest głupi – przeciwnie, Gardner doszukuje się podstaw, dlaczego niektóre zadania są dla nas łatwiejsze, a inne stanowią barierę nie do pokonania.

Podczas dekad swojej pracy badawczej, Gardner wyszczególnił osiem typów inteligencji, które rozwijamy w sobie od pierwszego dnia po narodzinach. To naturalne predyspozycje do tego, aby z większym zaangażowaniem wykonywać pewne zadania, a inne odpuszczać. Niektóre zadania, ich poziom złożoności i trudności, są gratyfikacją samą w sobie, inne – mimo łatwości w wykonaniu, są nużące z założenia.

Zastanawiałaś się czasem, dlaczego zamiast na imprezach firmowych wolisz spędzać czas na medytacji w lesie? Albo dlaczego jadąc samochodem jesteś pierwszą osobą, która zauważa w pobliżu jezdni zwierzęta? To prawdopodobnie typ Twojej dominującej inteligencji kieruje Twoją uwagę na naturalne dla Ciebie zainteresowania, punkty czy sytuacje, w jakich będziesz mogła swobodnie wykorzystać swoje predyspozycje.

Spośród ośmiu typów, zazwyczaj trzy z nich mają charakter dominujący. Kiedy przeplatają się ze sobą, tworzą niepowtarzalną kompilację stanowiącą kanwę do oryginalnego działania.

Osiem typów inteligencji wg prof. Howarda Gardnera, to:

 1. muzyczna
 2. kinestetyczno-ruchowa
 3. przyrodnicza
 4. logiczno – matematyczna
 5. językowa
 6. przestrzenno – wizualna
 7. interpersonalna
 8. intrapersonalna.

Co to dokładnie oznacza? Wkrótce, podczas mojego kursu online „Bezpieczna Kobieta” będę uczyć tego, jak inteligencja pomaga w bezpieczeństwie. Tam też dostaniesz ode mnie wskazówki, jak analizować wyniki otrzymane podczas testu, który również będzie dostępny w jednej z opcji mojego kursu.

co na to test Gallupa?

Szczerze – nie wiem. Jestem dopiero przed wykonaniem tego badania. Wiele osób chwali test za dostarczenie wiedzy pomocnej w czterech zakresach:

 • zarządzaniu zadaniami,
 • relacjach,
 • myśleniu strategicznym,
 • umiejętności wpływania na innych.

W najbliższy weekend planuję kilka wolnych godzin, aby w spokoju wykonać badanie i móc jak najbardziej szczegółowo poznać otrzymane wyniki.

Co mi to da? Przede wszystkim, będę mogła od razu przejść do rozwijania swoich kompetencji w pięciu głównych zakresach. Tak, jak na podstawie badań Inteligencji Wielorakich wiem, jakie są moje naturalne trzy obszary zainteresowań (inteligencji), tak w tym przypadku chcę zobaczyć jak prezentują się moje predyspozycje do pracy w grupie, styl zarządzania, i in. Wiedza ta pomoże mi jeszcze lepiej dopasować codzienny plan działania i koncentrować się na celu.

Ponadto, będę mogła skompilować obydwa wyniki badań i ułożyć unikalny dla siebie styl pracy, który być może, pomoże mi polubić lub ugłaskać mój multitaskingowy umysł.

Pytanie o porównanie wyników inteligencji zgodnie z testami Gardnera i Cliftona, zadawałam juz wielu praktykom-akademikom. Od nikogo nie uzyskałam odpowiedzi. Rozpoczynam więc swoje badanie, które wierzę, że dostarczy nam wielu ciekawych odkryć.


Pamiętaj – w czerwcu ruszają zapisy do mojego kursu online „Bezpieczna Kobieta”. Jeśli chcesz nauczyć się działać strategicznie i „z zimną głową” w sytuacji zagrożenia, koniecznie poznaj treść mojego kursu! Więcej o tym – już 28 czerwca!

Be my Guest!

Skomentuj

Joanna Si! © 2019 All rights reserved.  Polityka prywatności

Przewiń do początku