Dla każdej z nas, siła oznacza coś innego. Czy jest jednak jakiś uniwersalny kod, który pozwoli Ci myśleć o sobie, jako o silnej kobiecie? Co sprawia, że czujesz się silna?

kiedy „o tym” myślisz

Odpowiedz sobie w tej chwili, kiedy ostanim razem myślałaś o sobie, doświadczyłaś tego, że jesteś silna? Jakie to były sytuacje? Jakie emocje wtedy odczuwałaś?

Co dokładnie oznacza dla Ciebie, że jesteś silna? Które zdarzenia lub osoby sprawiają, że odczuwasz w sobie pokłady energii, pewności siebie, gotowości do działania?

Czy konieczność bycia silną jest dla Ciebie naturalna, chcesz dzielić się z innymi swoją pasją, chęcią pomocy? Czy też jest to dla Ciebie obciążające, radzisz sobie z trudnościami zmuszając siebie do odnajdywania najwyższych pokładów siły?

Pytanie to jest ważne, ponieważ musisz wiedzieć, czy praca lub gotowość do wchodzenia w pewne relacje, nie dokonuje się kosztem Ciebie. W konsekwencji, zamiast wzmacniania Ciebie może to prowadzić do osłabienia Twojej motywacji, gotowości do działania, zapału, itp.

dlaczego to jest ważne

Świadomość sytuacji, które Cię wzmacniają, są budujące dla Twojej odwagi, asertywności. Im więcej masz w swojej biografii sytuacji, które mówią Ci, że jesteś silna, tym więcej wiesz o sobie.

Zwykle, świadomość ta buduje się doświadczając sytuacji trudnych. Niestety, to co niemiłe, niekomfortowe i wymagające lepiej zapada nam w pamięć i weryfikuje nasze działanie. Ważne jest w tym jednak zwrócenie uwagi na to, aby to, co początkowo osłabiające, było dla Ciebie wzmacniające. Da się to osiągnąć!

Kiedy ktoś stawia Cię w sytuacji nieznanej, niepewnej generujesz swoją uwagę i starasz się jak najlepiej ją rozwiązać. Kojarzysz popularną obecnie koncepcję „wychodzenie ze strefy komfortu”? To właśnie ten moment – uczysz się radzenia sobie w nowych warunkach, w innym niż dotychczas znanym Ci kontekście. To, w jaki sposób zareagujesz na te warunki, będzie w przyszłości dla Ciebie informacją jak zadziałać w podobnych warunkach, lub przeciwnie – jak nie działać. 

To bardzo cenna wiedza. Właśnie ona daje Ci siłę lub osłabia – motywuje, lub przeraża. Istotne jest, co z nią zrobisz.

nazwij swoją siłę

Aby jeszcze lepiej poznać siebie, nazwij to, co Cię wzmacnia. Przypomnij sobie sytuacje, które zmotywowały Cię, dały Ci przekonanie, że jesteś super i możesz zmieniać świat!

Lista swoich silnych stron i doświadczeń, pozwoli Ci utrwalić w pamięci zdarzenia, w jakich wykazałaś się sprytem i szybkością działania. Teraz już wiesz, jak wygląda i kim jest silna kobieta. To Ty nią jesteś!

Daj sobie prawo do tego, aby poznać siebie. Codzienne przebywanie w swoim towarzystwie, sprawia że przyzwyczajasz się do siebie. A co by było, abyś przyjrzała się sobie w lustrze i powiedziała, że jesteś silna? Że jesteś wartościowa? Że możesz osiągnąć swoje cele?

Afirmacje, mówienie do siebie z przyjaźnią i uczuciem, sprawia że jesteś swoją przyjaciółką. Potrzebujesz jej.

Dlaczego o tym piszę? Bo świadomość, że jesteśmy silne nie jest zbyt popularna. Codzienność nie sprzyja takim przemyśleniom. Dopiero gdy mierzysz się z jakimś zagrożeniem, decydujesz czy stawisz czoła problemowi, czy uciekniesz przed nim. Decyzja ta pokaże, jak wygląda Twoja siła.

Nie ma jednej definicji siły. Zdarzenia i relacje jakie tworzysz uczą Cię reagowania, stylu działania – to właśnie wtedy weryfikujesz zgodnie z Twoimi oczekiwaniami, jak się zachowasz. Jesteś mamą niepełnosprawnego dziecka lub opiekujesz się chorymi rodzicami? Jesteś pracownicą służb mundurowych lub zawodowo działasz w męskim środowisku? To wszystko kształci inny sposób funkcjonowania i uczy kompetencji potrzebnych w danym zakresie.

W związku z tym co, przeczytałaś – odpowiedz sobie, jak wygląda Twoja siła. Nazwij ją i nie wahaj się jej używać. A jeśli czujesz, że są obszary Twojego życia, w jakich nie czujesz się pewnie – każdego dnia staraj się ćwiczyć, aby ją wzmacniać. Rób to w bezpiecznych dla siebie warunkach, aby wytrenować siebie do asertywnego, stanowczego działania kiedy przyjdzie na to czas.

kurs „bezpieczna, silna kobieta”

Pracuję obecnie nad przygotowaniem kursu online, dzięki któremu każda kobieta będzie mogła sobie poradzić w trudnych dla niej sytuacji. Będzie to seria filmów wideo wraz z ćwiczeniami, w jakich nauczę Cię bezpiecznego funkcjonowania w środowisku, w jakim żyjesz lub pracujesz.

Już w niedługim czasie ukaże się na tej stronie seria artykułów, z jakich dowiesz się w szczegółach, czego będziesz mogła dowiedzieć się na moim kursie. I najważniejsze – będzie też część treningowa, która pomoże Ci przećwiczyć zdobytą wiedzę. Nauka bez treningu nie zostanie utrwalona, dlatego będę kładła duży nacisk na to, aby każdy z elementów miał w sobie fragment praktyczny, w jakim będziesz mogła wykazać się swoją kreatywnością.

Zapraszam Cię do udziału w tym kursie. Jeśli w dobie pandemii dysponujesz czasem – nie trać go na programy telewizyjne z jakich nie dowiesz się niczego wartościowego. Inwestuj w siebie, bo całe życie przed Tobą. Od Twojej siły będzie zależeć też to, jak poradzisz sobie z pandemią i „pracowymi” zawirowaniami obecnej chwili.


Be my Guest!

Skomentuj

Joanna Si! © 2019 All rights reserved.  Polityka prywatności

Przewiń do początku