strategia myśli

Mindset

ˈmīn(d)set – narracja, która napędza Twoje życie

Mindset, czyli siła Twojego życia, to wszystko co napędza Twoje decyzje, mobilizuje Cię do działania lub przeciwnie – rozleniwia i powoduje, że każdy poranek rozpoczyna się oczekiwaniem na sen. 

Mindset budujesz podejmowanymi decyzjami. Rozwijasz go, uczysz się, spotykasz się z ludźmi którzy mają na Ciebie pozytywny wpływ – wtedy określasz swój sposób myślenia jako mindset wzrostu. 

Możesz też rozwijać negatywny mindset – ułatwi Ci to oskarżające i leniwe środowisko przebywania, obrzucanie się wyzwiskami, agresją, hejtem, alternatywne życie w social mediach, przekonanie że nie jesteś w stanie nic zmienić. 

Mindset to fenomenalne odkrycie, które wykorzystują obecnie na całym świecie trenerzy, coachowie, doradcy kariery, mediatorzy – wszyscy, komu zależy na pozytywnej zmianie w stylu myślenia. 

 

Jak rodzic chorego dziecka może zadbać o swój mindset? Czytając rozwojowe książki, słuchając podcastów, spotykając się z rodzicami mającymi podobne co oni wyzwania, rozmawiając z psychologiem – każde działanie, jakie zostanie podjęte w celu poprawy jakości życia będzie mieć pozytywny skutek, pomoże dostrzec nowe perspektywy możliwości. 

To samo dotyczy osób urodzonych w dysfunkcyjnych rodzinach czy żyjących w toksycznych związkach – to od nastawienia do życia biorą się wszystkie podejmowane decyzje.

Życie jest pozytywnym doświadczeniem, trzeba tylko dać sobie szansę na docenienie go. 

La vié,
e belle.

Fatalny vs pozytywny mindset

Zapowiedź treningów. 

SZCZYPTA WARTOŚCI

"Życie zawsze dzieje się w nas i dla nas, nigdy obok nas."

TONY ROBBINS

Każda transformacja i każde nowe doświadczenie bierze się z myśli.

Dlatego ważne jest, aby umieć posługiwać się swoim "systemem operacyjnym" i wyposażać go w wartościowe, rozwijające treści pomocne we wzroście mentalnej siły. 

W mojej branży marketingu sieciowego wykorzystujemy siłę mindsetu pomagając osobom bez doświadczenia i umiejętności osiągać niezwykłe efekty biznesowe. Warunek jest jeden - każdy nowy partner musi mieć w sobie gotowość do nauki, rozwijania siebie.  Niektórzy liderzy biznesu mówią, że wiedza to 20% suckesu, a pozostałe 80% to czysty mindset, nastawienie do osiągnięcia sukcesu. I rzeczywiście tak jest - najszybszy wzrost biznesowy mają Ci, którzy zdecydowali, że go osiągnąc. 

Jak przenoszę tę strategię na zakres pomagania osobom z syndromem DDA w rozwoju ich karier?

Pomagam nakierowywać uwagę na marzenia i cele, które z pozoru wydają się nieosiągalne. To, co początkowo jest tylko wstydliwą mrzonką, z czasem staje się poważnym i wartościowym zadaniem do wykonania. Aby zakończyło się ono powodzeniem, wspieram osoby z odpowiednim nastawieniu myśli na cel. Wykorzystuję do tego podcasty, treningi online i przede wszystkim - swoje zawodowe  i osobiste doświadczenie, a także wiedzę jaką zdobywam podczas treningów z praktykami biznesu i coachami.

 

przykład

Ewolucja stylu myślenia

Osobisty case study.

Moje pierwsze doświadczenia sukcesu przeplatane były uczuciem wdzięczności Bogu za możliwość przeżycia tak wspaniałego momentu, i równocześnie odczuciem przypadkowości – sukcesy “przydarzały mi się”, coś mi się “udawało”, miewałam “szczęście”. Dopiero gdy rozkodowałam, dlaczego moje sukcesy nie dają mi radości i nie doceniam swojej siły sprawczej, zrozumiałam, że nie miałam odpowiedniego przygotowania do ich przeżywania. 

Szkoła czy ciągłe uczestniczenie w zawodowych rankingach na bycie “lepszym” od innych nie uczyły akceptacji siebie i swoich potrzeb, a jedynie tresowały do dawania z siebie coraz więcej w imię bycia pierwszym. 

Rywalizacja nie leży w mojej naturze, dlatego też wolałam osiągać mniejsze z punktu widzenia otoczenia cele, ale warunkiem było, aby były to moje własne cele, których znaczenie i wartość są dla mnie najważniejsze. W mojej ocenie sukcesu zaczęłam szukać siebie i swojej tożsamości – to dało mi spokój i niewzruszoną pewność, że idę w dobrym dla siebie kierunku. 

To jest też mój osobisty powód dla którego nie wspieram obecnie akcji charytatywnych podczas których zbiera się fundusze “dla zdolnej młodzieży z ubogich rodzin”. Co z tymi, którzy przez klucz regulaminu uznani zostali za mniej zdolnych? Czy ich należy już na wstępie odrzucić? Pamiętam z czasu szkoły poczucie bycia kimś mniej wartościowym, tylko dlatego, że nie osiągałam nigdy świadectwa z biało-czerwonym paskiem (byłam przykładnym “czwórkowiczem”). Dziś już wiem, że to nie szóstki na świadectwie, a otwartość, inteligencja, talenty  i gotowość do ciągłej nauki są siłą napędową rozwoju. I tego też uczę moich kursantów.

kobieta_white
SZCZYPTA WARTOŚCI

“Nie pytaj starego, lecz doświadczonego.”

PRZYSŁOWIE JAKUCKIE

przykład #2

Buduj swój mindset 

Chcę Cię przekonać, że warto zawalczyć o siebie. Zacznij od stylu myślenia. 

Wśród znanych mi osób, które miały uzależnionego od alkoholu rodzica, widzę dwie grupy osób. Jedna z nich napiera na samorozwój, chcąc tworzyć dojrzałe, świadome i pełne bogactwa w emocje i zrozumienie siebie relacje. U tych ludzi widzę błysk w oku i ciągłą fascynację życiem, nawet mimo dawno przekroczonej pięćdziesiątki. Druga grupa to osoby, które z miską czipsów zasiadają zgodnie z zegarem każdego dnia do swoich rytuałów przepełnionych zgryźliwością, chęcią rewanżu, poczuciem przegranej. Między nimi jest tylko jedna mała i zarazem kolosalna  różnica – mindset

Uważasz za truizm stwierdzenie, że “wszystko można zmienić”? To spójrz na te przykłady: 

  1. Kuba Błaszczykowski, lat 11 – rodzinna tragedia zabiera mu obydwoje rodziców;
  2. Charlize Theron, lat 15 – jest świadkiem śmierci swojego ojca w wyniku postrzału przez jej matkę;
  3. Mariah Carey, lat 6 – przemoc w rodzinie; 
  4. Joaquin Phoenix, lat 19 – śmierć brata i doświadczenie dorastania w rodzinie uwikłanej w skandale seksualne; 
  5. Olga Bończyk, aktorka i piosenkarka – KODA, czyli dziecko niesłyszących rodziców. 

Mogę mnożyć przykłady pozytywnych rozwiązań u dzieci, które hipotetycznie – były skazane na zwykłe, smutne życie. To, co zadziałało u każdego z nich to mindset i wspierające środowisko. 

Już nie ma wymówki – wiesz co robić. Czytaj, rozwijaj się, szukaj ludzi nastawionych na rozwój. I zapisz się do mojego wspierającego newslettera – ja też jestem Twoją grupą wsparcia!